ФІЗИКА ДЛЯ БАКАЛАВРІВ. ЕЛЕМЕНТИ ОПТИКИ

Лекція 5.6. ПОШИРЕННЯ СВІТЛА В РЕЧОВИНІ

3. ПОГЛИНАННЯ ТА РОЗСІЮВАННЯ СВІТЛА

Поглинання світла. Уявлення про прозоре в усьому оптичному діапазоні середовище є абстракцією. Насправді кожна прозора речовина поглинає світло з певними довжинами хвиль, які в рідинах і твердих тілах утворюють досить широкі смуги поглинання (рис. 6.4а). Якщо смуги поглинання розташовані в ультрафіолетовій або інфрачервоній областях спектра, речовина пропускає всі довжини хвиль видимого світла і виглядає безбарвною. Але коли смуги поглинання потрапляють у певну частину видимого діапазону, при розгляданні на просвіт речовина виявляється забарвленою у доповнюючий колір. Приміром, якщо смуга поглинання даної речовини лежить у зеленій області спектра, то на просвіт вона виглядає пурпуровою (суміш червоного і синього кольорів). Окреме місце посідають одноатомні гази та пари атомарних речовин при невисокому тиску. Їхнє поглинання характеризується великою кількістю надзвичайно вузьких (1012 м) смуг, які називаються спектральними лініями, як умовно показано на рис.6.4б. Довжини хвиль та інтенсивності спектральних ліній є строго індивідуальними для кожного хімічного елемента, що дозволяє його ідентифікувати по спектрах. Так, наприклад, по спектру поглинання світла в атмосфері Сонця (сонячній короні) був відкритий хімічний елемент гелій («сонячний»).

При поглинанні частина світлової енергії переходить у внутрішню енергію речовини, тому при поширенні в речовині світловий пучок поступово послаблюється. Закон, за яким відбувається це послаблення, не важко встановити. Нехай в однорідному середовищі поширюється плоска світлова хвиля (паралельний пучок променів). Тоді спад інтенсивності dI  зумовлюється лише поглинанням і в елементарному шарі речовини є прямо пропорційним самій інтенсивності I та товщині шару dx:

dI=ϰdx,

де ϰ – коефіцієнт залежний від властивостей речовини.

Це рівняння легко інтегрується методом поділу змінних:

 

dII=ϰdx        II0dII=ϰx        I=I0eϰx,

(6.8)

де I0 – інтенсивність у точці x=0, а I – інтенсивність на відстані x у напрямку поширення світла.

Вираз (6.8), який називається законом Бугера, свідчить, що інтенсивність світла в однорідному середовищі спадає експоненціально. Швидкість спадання визначається величиною

ϰ=dIIdx,

що називається коефіцієнтом поглинання і показує, яка частка енергії поглинається даною речовиною в шарі одиничної товщини.

Зауважимо також, що у формулі (6.8) відстань x можна відраховувати від будь-якої точки x0 всередині речовини. Зокрема, якщо на пластинку товщини d з коефіцієнтом поглинання ϰ падає плоска хвиля з інтенсивністю I), то на виході інтенсивність буде I=I0eϰd.

При поширенні в речовині не паралельних променів, скажімо променів від точкового чи лінійного джерела, закон Бугера теж виконується, але у виразі (6.8) замість інтенсивностей фігурують потоки світлової енергії:

 

Φ=Φ0eϰx.

(6.8а)

Це пояснюється тим, що в сферичній чи циліндричній хвилі незалежно від поглинання інтенсивність спадає з відстанню від джерела через розподіл енергії випромінювання по все більшій поверхні.

Розсіювання світла. Як уже говорилося, згідно з класичною хвильовою оптикою, при поширенні світла в речовині за рахунок енергії світлової хвилі збуджуються вимушені коливання електронів у атомах. Частина цієї енергії поглинається, а решта повертається у вигляді вторинного випромінювання атомів. Але, хоча це випромінювання відбувається в усіх напрямах, в оптично однорідному середовищі ніякого «розпорошення» світлової енергії не спостерігається. Це пояснюється тим, що вторинні промені всіх напрямів, окрім напрямку падаючого променя, взаємно погашаються внаслідок інтерференції.

Інша картина спостерігається в середовищах, які містять оптичні неоднорідності. Такими, зокрема, є мутні середовища – рідини або гази із зваженими в них мікроскопічними частинками, як от задимлене повітря або вода, «підфарбована» невеликою кількістю молока. При проходженні світла в мутному середовищі на чужорідних частинках відбувається дифракція. Але через неупорядкованість розташування та хаотичний тепловий рух цих частинок дифракційні максимуми та мінімуми не утворюються, й інтенсивність дифрагованих променів майже рівномірно розподіляється по всіх напрямках. Така нерегулярна дифракція називається розсіюванням світла. Саме завдяки розсіюванню стають видимими світлові промені в мутному середовищі, як наприклад, сонячні промені в запиленому приміщенні.

Розсіювання світла спостерігається і в чистих рідинах і газах. Це пояснюється тепловим рухом молекул, тому в даному випадку говорять про молекулярне розсіювання. Через хаотичність теплового руху молекул в окремих точках виникають флуктуації – спонтанні відхилення концентрації молекул та інших характеристик середовища від середньостатистичних значень. Відповідно, створюються мікроскопічні неоднорідності, в яких показник заломлення відрізняється від середньої для всього середовища величини. На цих неоднорідностях і відбувається молекулярне розсіювання світла. Правда, цей ефект є незначним, і ми не бачимо розсіювання світла в оточуючому чистому повітрі. Але у товщі всієї атмосфери воно є помітним, через що ми й бачимо небо, а не чорноту Космосу.

Інтенсивність розсіяного світла залежить від його довжини хвилі λ, причому по-різному при різних розмірах неоднорідностей середовища. Відтак виділяють декілька видів розсіювання, одним з яких є релеєвське розсіювання, котре спостерігається при розмірах неоднорідностей 0,1λ і менше. За таких умов виконується закон Релея, згідно з яким інтенсивність розсіяного світла є обернено пропорційною четвертому степеню довжини хвилі:

I1λ4.

Згідно із законом Релея, випромінювання із синьо-фіолетової частини спектра розсіюється сильніше, ніж із оранжево-червоної. Тому у випадку білого світла розсіяні промені є збагаченими на сині кольори, а промені, що проходять прямо, – на червоні. Цим, зокрема, пояснюється блакитний колір неба, який ми спостерігаємо, коли в око попадають розсіяні сонячні промені. Так само при сході та при заході Сонце видається червоним, бо в око потрапляють прямі промені.

Якщо розміри неоднорідностей суттєво перевищують довжину світлових хвиль, то інтенсивність розсіяного світла практично не залежить від λ. Цим пояснюється білий колір хмар, які складаються з крапельок пари достатньо великих порівняно з λ розмірів.