ФІЗИКА ДЛЯ БАКАЛАВРІВ. ЕЛЕМЕНТИ ОПТИКИ

Лекція 5.2. ІНТЕРФЕРЕНЦІЯ СВІТЛА

1. ДВОПРОМЕНЕВА ІНТЕРФЕРЕНЦІЯ

Інтерференція. Інтерференція – це явище, що спостерігається при накладання декількох хвиль. Сутність явища розглянемо на прикладі двопроменевої інтерференції, що за певних умов спостерігається при накладанні двох світлових хвиль.

Нехай в якусь точку приходять дві хвилі із світловими векторами \(\vec{E}_{1}(\vec{r},t)\) і \(\vec{E}_{2}(\vec{r},t)\). За принципом суперпозиції результуюча напруженість електричного поля у цій «точці спостереження» \(\vec{E}=\vec{E}_{1}+\vec{E}_{2}\), тож

\(E^{2}=(\vec{E}_{1}+\vec{E}_{2})^{2}=E_{1}^{2}+E_{2}^{2}+2\vec{E}_{1}\vec{E}_{2}\).

Інтенсивність хвилі \(I\) прямо пропорційною середній величині квадрата напруженості електричного поля \(I\sim{E}^2\), тому провівши усереднення,

\(\langle{E}^{2}\rangle=\langle{E}_{1}^{2}\rangle+\langle{E}_{2}^{2}\rangle+2\langle\vec{E}_{1}\vec{E}_{2}\rangle\),

для результуючої інтенсивності маємо

\(I+I_{1}+I_{2}+2\langle\vec{E}_{1}\vec{E}_{2}\rangle\). 

Якщо коливання світлових векторів у точці накладання у взаємно перпендикулярних напрямках, то \(\vec{E}_{1}\vec{E}_{2}=0\) і результуюча інтенсивність \(I=I_{1}+I_{2}\). Але при інших напрямках коливань може виявитися, що середнє значення добутку функцій \(\langle\vec{E}_{1}(\vec{r},t)\cdot\vec{E}_{2}(\vec{r},t)\rangle\ne(0)\). Тоді

\(I\ne{I}_{1}+I_{2}\).

У цьому і полягає явище інтерференції, тобто

інтерференцією називають таке накладання хвиль, при якому результуюча інтенсивність у точці накладання не дорівнює сумі інтенсивностей, що створюються в цій тчці кожною хвилею окремо.

На перший погляд отриманий всновок суперечить закону збереження енергії, але це, звісно, не так. Інтенсивність є локальною величиною, що характеризує птік енергії лише крізь нескінчено маслу площадку в околі даної точки. Якщо ж підрахувати потік енергії крізь якусь поверхню помітої величини, то він завжди виявляється рівним сумі потоків, які створюються джерелами окремо. Отже при інтерференції світлова енергія не змінюється, а лише перерозподіляєтся у просторі. При цьому в одних точках результуюча інтенсиваність виявляється більшою, а в інших – меншою за суму інтенсивностей хвиль, які накладаються

Інтерференційна фомула. Детальний аналіз явища інтерференції почнемо з аналізу накладання ідеальних монохроматичних світлових хвиль від двох точкових (або лінійних) джерел S1 та S2 (рис. 2.1), які мають однакову частоту \(\omega\) і напям коливань світлового вектора. Для загальності будемо також уважати, що промені від джерел до точки накладання поширюються в середовищах з різним показниками заломлення, отже швидкості світла в цих середовищах різні. За таких умов світлові коливання, що збуджуються кожним джерелом у вибраній точці спостереження P, визначаються (див. рівняння (1.10) з лекції 5.1) як:

 

\(E_{1}=E_{01}\cos(\omega{t}-k_{1}l_{1}+\varphi_{01})=E_{01}\cos(\omega{t}-\alpha_{1})\),

(2.1)

 

\(E_{1}=E_{01}\cos(\omega{t}-k_{1}l_{1}+\varphi_{01})=E_{01}\cos(\omega{t}-\alpha_{1})\),

де \(l_{1}\), \(l_{2}\) – відстані від джерел до точки спостереження, \(k_1\)\(k_2\) – хвильові числа, що визначаються частотою \(\omega\), швидкостями поширення \(v_{1}\), \(v_{2}\) та довжинами хвиль \(\lambda_{1}\)\(\lambda_{2}\) як

 

 

\(k_{1}=\frac{\omega}{v_{1}}=\frac{2\pi}{\lambda_{1}}\)   і   \(k_{2}=\frac{\omega}{v_{2}}=\frac{2\pi}{\lambda_{2}}\)

(2.2)

Величини \(\varphi_{01}\), \(\varphi_{02}\) – це початкові фази коливань у джерелах (при відстані \(l = 0\), а \(\alpha_{1}=\varphi_{01}-k_{1}l_{1}\)\(\alpha_{2}=\varphi_{02}-k_{2}l_{2}\)  – початкові фази коливань у точці спостереження.

Результуючу напруженість поля світлових хвиль \(\vec{E}=\vec{E}_{1}+\vec{E}_{2}\) у точці спостереження найпростіше визначити за допомогою векторної діаграми, зображуючи кожне коливаня відповідним вектором, що обертається з кутовою швидкістю \(\omega\), а довжина якого дорівнює модулю відповідного вектра. Миттеве положення вектрів показано на рис. 2.2. За теоремою коснусів визначаємо модуль вектора результуючої напруженості поля в точці спостереження:

 

\(E_{1}^{2}=E_{01}^{2}+E_{02}^{2}+2E_{01}E_{02}\cos\delta\),

(2.3)

де \(\delta=\alpha_{1}-\alpha_{2}\) – різниця фаз коливань, яка за рівнянням (2.1) складає

 

\(\delta=(k_{2}l_{2}- k_{1}l_{1})-(\varphi_{02}-\varphi_{02})\).

(2.4)

Відтак, замінивши в (2.3) квадрати амплітуд на інтенсивності, отримаємо:

 

\(I=I_{1}+I_{2}+2\sqrt{I_{1}I_{2}}\cos\delta\).

(2.5)

З виразу (2.5), який називають інтерференційною формулою, видно, що при накладанні двох ідеальних монохроматичних хвиль результуюча інтенсивність \(I\ne{I}_{1}+I_{2}\), тобто – маємо інтерференцію.

Неважко збагнути, що такий результат вийшов тому, що хвилі мають однакову частоту. Через це в кожній точці простору різниця фаз \(\delta\) падаючих хвиль не залежть від часу, тож вони є жорстко узгодженими. Але в реальних хвилях із різних причин повної узгодженості коливань бути не може і різниця фаз \(\delta\), отже і \(\cos\delta\), в різні моменти часу мають різну величину. Тому інтенсивність, яку ми сприймаємо візуально або реєструємо приладами, визначається середнім значенням \(\langle\cos\delta\rangle\) за час спостереження.

 

\(I=I_{1}+I_{2}+2\sqrt{I_{1}I_{2}}\langle\cos\delta\rangle\).

(2.6)

Отже, для можливості реального спостереження інтерференції ведичина \(\langle\cos\delta\rangle\) має лишатися незмінною впродовж проміжку часу, який є достатнім для реєстрації ефекту. Інакше кажучи, коливання, що збуджуються хвилями в точці накладання, мають бути в достатній мірі узгодженими. Узгодженість хвильових та коливальних процесів відображається поняттям когерентності:

хвилі (і коливання), різниця фаз яких у даній точці з часом не змінюється або змінюється достатньо повільно, називають когерентними.

 

Таким чином,

інтерференцію можна спостерігати лише при накладанні когерентних хвиль.

При цьому ідеальні монохроматичні хвилі однакової частоти, для яких \(\cos\delta=const\), є повністю когерентними. Що до реальних хвиль, в яких \(\cos\delta\ne{const}\) але \(\langle\cos\delta\rangle\ne{0}\), то їх трактують як частково когерентні.

Із виразів (2.4), (2.5) та рис. 2.1 зрозуміло, що при переміщенні точки спостереження P у певному напрямі змінюються: різниця фаз \(\delta\) – монотонно, а \(\cos\delta\) і результуюча інтенсивність I – періодично. Це означає, що при накладанні когерентних хвиль утворюється система упорядковано розташованих областей підвищеної та пониженої інтенсивності світла. Тому на екрані, встановленому в області накладання (зоні інтерференції), спостерігається «інтерференційна картина» у вигляді сукупності світлих і темних смуг – інтерференційних максимумів та мінімумів. Отже, можна дати таке коротке формулювання:

інтерференцією називається утворення максимумів та мінімумів інтенсивності при накладанні когерентних хвиль.