ФІЗИКА. Вчимося розв'язувати задачі. "КОЛИВАННЯ ТА ХВИЛІ". Компенсаційний курс
1. Теоретичні відомості.
1.3. Звук
Механічні хвилі в деяких інтервалах частот сприймаються живими істотами як звук. Для людини частотний діапазон чутних звуків складає
ν = (16 ÷ 20000) Гц
В інших живих істот цей діапазон є набагато ширший. Тому, хвилі з частотою ν > 20000 Гц називають ультразвуком, а при ν < 16 Гц – інфразвуком. До прикладу, кажани сприймають ультразвуки, через що вухами “бачать” у темряві, а слони ногами “чують” інфразвукові вібрації ґрунту, котрі передаються на дуже великі відстані.
Суб'єктивне сприйняття звуку визначається трьома відчуттями – гучністю, висотою тону та тембром, – з яких перші дві є прямо пов'язані, відповідно, з інтенсивністю та частотою хвилі. А щодо тембру слід сказати таке. Будь-яке джерело, крім основної частоти (тону), випромінює набір супутніх частот меншої інтенсивності, котрий створює притаманне лише йому ''забарвлення'' або ''тембр'' звуку . Ще одним специфічним проявом звуку є ''луна’’ – повторне відчуття звуку внаслідок приходу до місця розташування джерела сигналу, відбитого від віддаленої перешкоди.
На завершення згадаємо ще про один акустичний ефект ''луну’’ – повернення відбитого від перешкоди звукового сигналу до місця розташування джерела.