ФІЗИКА. Вчимося розв'язувати задачі. "ЕЛЕКТРИКА І МАГНЕТИЗМ". Компенсаційний курс

Розділ ІІІ. Магнітне поле та електромагнітна індукція

Рух заряджених частинок у магнітному полі

Особливістю задач даної теми є те, що рух зарядів в магнітному полі є рівномірний і, за винятком руху вздовж напрямку поля, криволінійний. За наявності ще й електричного поля слід розглянути віртуальний рух частинки в кожному з полів окремо, а потім "синтезувати" реальний рух.

У  наведених далі задачах по умовчанню поля приймаються за однорідні, й при розрахунках g = 10 м/с2.

Задача 3.5. Авіалайнер із розмахом крил  l = 20 м горизонтально пролітає над полюсом зі швидкістю v = 900 км/год. Прийнявши, що магнітне поле Землі в зоні польоту є вертикальним і має індукцію B = 60 мкТл, визначити: а) різницю потенціалів U на кінцях крил; б) покази підключеного до них міліамперметра I із внутрішнім опором R = 0,5 Ом.

Задача 3.6. Електрон влітає в смугу взаємно перпендикулярних електричного (E = 10 кВ/м) та магнітного (= 10 мТл) полів. Визначити найменшу величину та напрямок швидкості електрона, при яких поля не впливатимуть на його подальший рух.

Задача 3.7. На гладку горизонтальну поверхню, що знаходиться в горизонтальних взаємно перпендикулярних електричному Е = 10 В/см й магнітному В = 20 мТл полях, кладуть і без поштовху відпускають кульку з масою m = 10 мг і зарядом q = 50 мкКл. Відтак кулька через деякий час відривається від поверхні. Визначити, яку відстань S проходить кулька до відриву.

Задача 3.8. Протон, який пройшов прискорювальну напругу U = 100 В, по нормалі входить і наскрізь пролітає плоску смугу паралельного до її поверхонь магнітного поля з індукцією B = 5 мТл. Визначити, на якій відстані S від точки входження та під яким кутом φ протон вийде зі смуги, якщо її товщина d = 25 см

Задача 3.9. У вільному просторі, в якому зі швидкістю v = 0,5 Мм/с рухається протон (питомий заряд qп = (e/m) дорівнює 9,58·107 Кл/кг), "вмикають" перпендикулярні до його руху та однаково спрямовані електричне (E = 2 кВ/м) і магнітне (B = 10 мТл) поля. Визначити: А) прискорення протона; Б) параметри траєкторії його подальшого руху .

Задача 3.10. Прискорений напругою U = 400 В протон (питомий заряд qп = (e/m) дорівнює 9,58·107 Кл/кг) по нормалі влітає в зону паралельних електричного (Е = 20 В/cм) та магнітного (В = 20 мТл) полів із паралельною до них плоскою межею. Визначити відстань L від точки входження та швидкість v і кут виходу $\vartheta$ протона з полів.

Задача 3.11. Металевий стрижень довжиною l = 25 см, що знаходиться в магнітному полі В = 100 мТл, обертається навколо одного кінця з кутовою швидкістю ω = 2 рад/с в перпендикулярній до напряму поля площині.  Визначити напругу U (різницю потенціалів) на кінцях стрижня.

 


 

 Задача 3.5Авіалайнер із розмахом крил  d = 20 м горизонтально пролітає над полюсом зі швидкістю v = 900 км/год. Прийнявши, що магнітне поле Землі в зоні польоту є вертикальним і має індукцію B = 60 мкТл, 

визначити:

а) різницю потенціалів U на кінцях крил;

б) покази підключеного до них міліамперметра I із внутрішнім опором R = 0,5 Ом.

Дано:

d = 20 м

v = 900 км/год

B = 60 мкТл

R = 0,5 Ом

U - ? I - ?

Розв'язання

 

а). При горизонтальному польоті у вертикальному магнітному полі Землі біля полюсу на вільні електрони діє магнітна сила (формула 3.3а), котра створює рівні за величиною й протилежні за знаком надлишкові (''індуковані'') заряди на кінцях крил і відповідне електричне поле ${{\vec{E}}}$ всередині, як схематично показано на рисунку. Це поле нівелює дію магнітного поля ${{\vec{B}}}$, отже, відповідно до формул (1.2) і (3.1а),  електрична сила, що діє на електрон, у кожній  точці зрівноважує магнітну: Рис. 3.5

${{\vec{F}}_{е}}$= – ${{\vec{F}}_{m}}$   $\Rightarrow $    $E=vB$.

 

За умовою магнітне Землі є однорідним, а швидкість літака – сталою. В такому разі величина E в усіх точках однакова й не змінюється з часом. Отже, шукана різниця потенціалів (напруга) на кінцях крил задовольняє умову (1.20) і складає

    $U=vBd$ = 30 мВ.

 

б). Це завдання є тривіальним. Справді, в крилах і підключених до них провідниках із міліамперметром на електрони діють однакові за напрямом і величиною магнітні сили, що унеможливлює в утвореному замкненому контурі циркуляцію заряду, себто — електричний струм. Отже, 

     I = 0.

 

Задача 3.6. Електрон влітає в смугу взаємно перпендикулярних електричного (E = 10 кВ/м) та магнітного (= 10 мТл) полів.

Визначити,

найменшу величину та напрямок швидкості електрона, при яких поля не впливатимуть на його подальший рух.

Дано:

E = 10 кВ/м

= 10 мТл

\(\vec{v}\) - ?

Розв'язання

Задля зручності зв'яжемо з електроном систему координат XOZ, в якій поля \(\vec{B}\) і \(\vec{E}\) спрямован0, як на рис. 6.

Аби електрон рухався з незмінною за величиною й напрямом швидкістю \(\vec{v}\), сили, що діють на нього з боку електричного та магнітного полів мають бути компенсовані:

\(\vec{F}_{е}\) = –\(\vec{F}_{м}\)   \(\Rightarrow\)   \({F}_{е}\) = \({F}_{м}\).

(1)

Тож, відповідно до правила правого гвинта, що визначає напрям магнітної сили, вектор швидкості електрона \(\vec{v}\) має лежати в площині XOZ і в загальному випадку складати якийсь кут α з вектором \(\vec{B}\). Тож  для необхідної швидкості електрона за формулами (1.2) і (3.3) маємо:

\(eE=evB\sin\alpha\)    \(\Rightarrow\)    \(v=\frac{E}{B\sin\alpha}\).

Звідси очевидно, що величина v, як вимагає умова, буде мінімальною, коли електрон влетить перпендикулярно до площини полів із швидкістю

\(v=\frac{E}{B}\) = 106 м/с.

Задача 3.7. На гладку горизонтальну поверхню, що знаходиться в горизонтальних і взаємно перпендикулярних електричному (Е = 5 В/см) та магнітному (В = 20 мТл) полях, кладуть і без поштовху відпускають кульку масою m = 10 мг і зарядом q = 50 мкКл. Відтак кулька через деякий час відривається від поверхні.

Визначити,

яку відстань S проходить кулька до відриву

Дано:

Е  = 5 В/см

В = 20 мТл

m = 10 мг

q = 50 мкКл

S - ?

Розв'язання

Рис. 3.7
Рис. 3.7

На кульку після вивільнення, крім сили тяжіння $m\vec{g}$ та електричної  ${{\vec{F}}_{e}}$  діє ще й магнітна сила ${{\vec{F}}_{m}}$. Ця сила при показаній на рис. 7 взаємній орієнтації полів за правилом правого гвинта (п. 1.1) є спрямована вертикально вгору і при певній швидкості кульки може спричинити її відрив від опори. Відповідно до формули (3.1), це може статися, коли

$v=\frac{mg}{qB}$.

(1)

Рух кульки відбувається під дією однорідного електричного поля і є рівноприскореним. Отже, необхідної для відриву швидкості кулька набуде на відстані S, яка задовольняє відоме співвідношення  механіки ( [І], ф-ла (1.19))

$S=\frac{{{v}^{2}}}{2a}$

(2)

і, враховуючи вираз (1),

$S=\frac{{{m}^{2}}{{g}^{2}}}{2{{q}^{2}}{{B}^{2}}a}$

(3)

де a – прискорення кульки, котре створюється електричною силою Fe  = qE   і за другим законом Ньютона дорівнює

$a=\frac{qE}{m}$

 

Отже, відстань, на якій кулька відірветься від поверхні, дорівнює

$S=\frac{{{m}^{3}}{{g}^{2}}}{2{{q}^{3}}{{B}^{2}}E}$.

 

Обчислення дають

S = 2 м.

 

Задача 3.8. Протон, який пройшов прискорювальну напругу U = 100 В, по нормалі входить і наскрізь пролітає плоску смугу паралельного до її поверхонь магнітного поля з індукцією B = 5 мТл.

Визначити,

на якій відстані S від точки входження та під яким кутом φ протон вийде зі смуги, якщо її товщина d = 25 см

Дано:

U = 100 В

B = 5 мТл = 5·10-3 Тл

d = 25 см = 0,25 м

S - ? φ - ?

Розв'язання

Рис. 3.8
Рис. 8

Позаяк протон влітає в смугу перпендикулярно до її поверхні, тож і напрямку  магнітного поля, далі він рухається по дузі кола певного радіуса R (див. п. 1.2) з центром О на передній стінці смуги, як показано на рис. 8.  Отже, шукана відстань S дорівнює довжині основи АС рівнобічного трикутника ОАС з бічною стороною R, а кут виходу φ збігається із кутом при вершині цього трикутника, позаяк його  сторони є перпендикулярні до векторів ${{\vec{v}}_{0}}$ і ${{\vec{v}}}$. При цьому величину R можна знайти за формулою (3.4) через задану індукцію магнітного поля В, відомий питомий заряд протона qп та швидкість його входження в смугу v, котра залежить від прискорювальної напруги U. Через це відповіді задачі можна знайти з наступних співвідношень між показаними на рис. 8 характеристиками траєкторії протона:

$\frac{d}{S}=\cos \frac{\varphi }{2}$;

(1)

$\frac{S}{2R}=\sin \frac{\varphi }{2}$. 

(2)

 А саме, піднісши до квадрата та почленно додавши записані рівності, отримаємо біквадратне рівняння

${{\left( \frac{d}{S} \right)}^{2}}+{{\left( \frac{S}{2R} \right)}^{2}}=1\quad \Rightarrow \quad {{S}^{4}}-4{{R}^{2}}{{S}^{2}}+4{{R}^{2}}{{d}^{2}}=0$

(3)

одним із коренів якого є шукана величина S. Аби виокремити цей корінь, візьмемо до уваги, що радіус траєкторії протона має задовольняти умову Rd, а відстань S  $\sqrt{2}R$, інакше протон не подолає смугу поля. В такому разі

S = R$\sqrt{2\left( 1-\sqrt{1-{{\left( {d}/{R}\; \right)}^{2}}} \right)}$.

(4)

 Отже, аби знайти відстань між точками входу та виходу протона зі смуги, треба спершу обчислити радіус його траєкторії R формула (3.4)Потрібну для цього швидкість протона v знайдемо через його кінетичну енергію, що дорівнює роботі прискорювального електричного поля (формула 1.13):

$\frac{mv_{0}^{2}}{2}=eU$    \(\Rightarrow\)    ${{v}_{0}}=\sqrt{2{{q}_{п}}U}$

і, врахувавши формулу (3.4) та значення qп = 9,58·107 Кл/кг , отримаємо

$R=\frac{1}{B}\sqrt{\frac{2U}{{{q}_{п}}}}$ = 29 см.

 

Підставивши цу значення у вираз (4), знайдемо наступну величину відстані між точками входу та виходу протона із смуги магнітного поля:

S =  28,5 см, 

Відтак із з виразу (1) знайдемо і кут вильоту протона зі смуги:

$\varphi =2\cdot \arccos \frac{d}{S}$ ≈ 57°.

                                                                                                                                                                                    

Задача 3.9.

У вільному просторі, в якому зі швидкістю v = 0,5 Мм/с рухається протон (питомий заряд qп = (e/m) = 9,58·107 Кл/кг), "вмикають" перпендикулярні до його руху та однаково спрямовані електричне (E = 2 кВ/м) і магнітне (B = 10 мТл) поля.

Визначити:

А) прискорення протона;

Б) параметри траєкторії його подальшого руху.

Дано:

v = 0,5 Мм/с = 5·105 м/с

E = 2 кВ/м = 2·103 В/м
B = 10 мТл = 10-2 Тл
q/m = 9,58·107 Кл/кг
a - ?
R - ? h - ?

Розв'язання

При ввімкненні полів на протон почнуть діяти взаємно перпендикулярні магнітна \(\vec{F}_{м}\) і електрична \(\vec{F}_{е}\) сили (рис.9). Тож протон буде рівномірно рухатися по колу в перпендикулярній до напрямку полів площині під дією магнітної сили (див. п. 1.2) й одночасно прискорено рухатись уздовж полів під дією електричної сили (розділ І, п. 1.1). При цьому електрична сила не буде впливати на обертальну, а магнітна – на поступальну складову руху протона. Як наслідок, він буде рухатись уздовж полів по гвинтовій лінії з постійним радіусом кривини й змінним кроком, як схематично показано на рис. 9-1

 

А). Згідно зі сказаним, прискорення протона \(\vec{a}\) складається з двох незалежних компонент   електричної (\(\vec{a}_{1})\) і магнітної \(\vec{a}_{2}\), тож

\(\vec{a}\) = \(\vec{a}_{1}\) + \(\vec{a}_{2}\)   $\Rightarrow $ $a=\sqrt{a_{1}^{2}+a_{2}^{2}}$,  

де за другим законом Ньютона та формулами (1.2) і (3.3а)

${{a}_{1}}={{q}_{п}}E,\quad {{a}_{2}}={{q}_{п}}vB$.

 (1)

Отже, шукане прискорення протона

$a={{q}_{п}}\sqrt{{{E}^{2}}+{{\left( vB \right)}^{2}}}\approx 5,2\cdot {{10}^{11}}$  м/с2.

 

Б). Радіус витка гвинтової лінії, по якій рухається протон, визначається формулою (3.4):

$R=\frac{v}{{{q}_{п}}B}$  = 52 см.

Кроком h гвинтової лінії називається зазор між витками, який звичайно дорівнює відстані між точками дотику сусідніх витків із будь-якої паралельною до осі гвинта прямою, приміром, віссю OZ (рис. 6-1). Але в даній задачі через дію на протон електричного поля крок буде змінюється від витка до витка й залежатиме від положення вказаної дотичної лінії. Тож будемо відміряти його від початкового положення протона. В такому разі для n-го витка крок hn дорівнює різниці відстаней, які протон проходить у напрямку електричного поля за проміжки часу  tn = nT  і tn-1 = (n–1)T, де T – період обертання протона по трєкторії. Тож згідно з відомою формулою кінематики ([І], ф-ла (1.17)) отримуємо:

${{h}_{n}}=\frac{{{a}_{1}}{{T}^{2}}}{2}\left( {{n}^{2}}-{{\left( n-1 \right)}^{2}} \right)$

або

${{h}_{n}}={{h}_{1}}\left( 2n-1 \right)$,

де

${{h}_{1}}=\frac{{{a}_{1}}{{T}^{2}}}{2}$

– початковий крок, який з урахуванням виразу (1) і формули (3.5а) дорівнює

${{h}_{1}}=\frac{2{{\pi }^{2}}E}{{{q}_{п}}{{B}^{2}}}$  = 8 м.

 (2)

 

Задача 3.10.

Прискорений напругою U = 400 В протон (питомий заряд (відношення заряду до маси) qп = 9,58·107 Кл/кг) по нормалі влітає в зону паралельних електричного (Е = 20 В/cм) та магнітного (В = 20 мТл) полів із паралельною до них плоскою межею.

Визначити,

відстань L від точки входження та швидкість v і кут виходу $\vartheta$ протона з полів

                       

Дано:

Е = 20 В/cм

В = 20 мТл

U = 400 В

qп= 9,58·107 Кл/кг

L- ?, v-?, $\vartheta$-?

Розв'язання

Оберемо систему координат з початком О в точці входження протона в поля і віссю ОХ, що за напрямом збігається з початковою швидкістю протона $\vec{v}_{0}$, як показано на рис. 10.

Рис. 3.10
Рис. 3.10

При такому виборі координатної системи умови руху протона при входженні польовій зоні є такі самі, як у Задачі 3.9, тож він почне рухатися навколо напрямку полів по гвинтовій лінії зі змінним кроком. Але через наявність межі (площина YOZ), протон перебуватиме в полях тільки протягом часу t у пів періоду обертання (3.5) навколо напряму полів:

$t=\frac{\pi }{{{q}_{п}}B}$

(1)

і здійснить тільки половину першого витка траєкторії.

 За вказаних умов у кожний момент часу протон під дією магнітного поля обертатиметься із сталою швидкістю v = v0 в паралельній до {XOY} площині по колу радіуса R й одночасно рухатиметься у напрямку осі ОZ під дією електричного поля. При цьому за час t протон зміститься на відстань 2R вздовж осі OY і h в напрямку OZ. Отже шукана відстань між точками входження і виходу складає

$L=\sqrt{4{{R}^{2}}+{{h}^{2}}}$.

(2)

Величину R знайдемо за формулою (3.4), в якій індукцію поля B в умові задано прямо, а поперечну швидкість протона v0 – опосередковано через його початкову кінетичну енергію, що дорівнює роботі прискорювального поля (1.13а):

$\frac{mv_{0}^{2}}{2}=eU\quad \Rightarrow \quad {{v}_{0}}=\sqrt{2{{q}_{п}}U}$.

(3)

 Відтак, підставивши це значення у формулу (3.4), дістанемо:

$R=\frac{1}{B}\sqrt{\frac{2U}{{{q}_{п}}}}$.

(4)

Величина h, згідно з формулою кінематикою ([I], ф-ла (1.17)) складає 

$h=\frac{a{{t}^{2}}}{2}$,

(5)

де прискорення a створюється електричним полем і за ІІ законом Ньютона та формулою (1.20) дорівнює 

$a=\frac{eE}{m}={{q}_{п}}E$,

(6)

а час руху протона  t = (T/2) визначається виразом (1).

Тож, згідно з виразом (5), вертикальне зміщення протона дорівнює

$h=\frac{{{\pi }^{2}}E}{2{{q}_{п}}{{B}^{2}}}$.

(7)

  Відтак, обчисливши за формулами (4) і (7) значення R і h, із виразу (2) знайдемо:

$L$  = 38,7 см.

Далі, обчисливши за формулами (6) і (1) вертикальну складову vz = at і врахувавши, що горизонтальна vх = v0, знайдемо швидкість 

  $v=\sqrt{v_{0}^{2}+v_{1}^{2}}$ = 4,2·105 м/с

та через якусь із тригонометричних функцій – кут виходу виходу протона з полів:

$\vartheta$ = 41,4°.

 

Задача 3.11.

Рис. 3.11-1
Рис. 3.11-1

Металевий стрижень ОА (рис.11-1) довжиною l = 25 см, що знаходиться в магнітному полі В = 100 мТл, обертається навколо одного кінця з кутовою швидкістю ω = 2 рад/с в перпендикулярній до напряму поля площині . 

Визначити

напругу U (різницю потенціалів) на кінцях стрижня.

Дано:

l = 25 см

В = 100 мТл

ω = 2 рад/с

U - ?

Розв'язання


Через дію магнітного поля на вільні електрони (розділ ІІІ, п. 1.2) на  кінцях стрижня накопичуються однакові за величиною й протилежні за знаком заряди (рис. 11-212-1), які створюють електричне поле ${{\vec{E}}}$ з напругою (різницею потенціалів) $U$ на кінцях, що підлягає визначенню.

Електрична та магнітна сили є протилежно спрямовані й компенсовані. Тож відповідно до  (формул (1.2) та (3.3а) в кожній точці стрижня встановлюється стаціонарне електричне поле,  напруженість якого на відстані r від осі обертання складає

E = vB = Bωr,

(1)

де B – індукція магнітного поля, ω – кутова швидкість стрижня і  v лінійна швидкість даної точки.

Рис. 3.11-2
Рис. 11-3

Між напруженістю електричного поля та  різницею потенціалів (напругою) існує однозначний зв’язок, який для однорідного поля  (${{\vec{E}}}$ = const) виражається співвідношенням (1.20). Але в даній задачі безпосередньо за ним знайти напругу U на кінцях стрижня неможливо, бо напруженість поля E в ньому змінюється від точки до точки, як показано на рис. 11-3. Проте, якщо графік подумки поділити на вузькі смужки шириною Δrі так, аби напруженість Ei в межах однієї смужки можна було вважати однаковою, то за виразом (1.20) напруга на окремій смужці

ΔUi  ≈ EiΔrі,

а на всьому стрижні

U ≈ Σ(EiΔrі),

що чисельно дорівнює сумарній площі S всіх виділених ділянок на графіку:

U ≈ S.

 Зрозуміло, що при зменшенні ширини смужок точність отриманого виразу буде підвищуватись і в границі Δrі → 0 стане абсолютною. При цьому величина S зрівняється з площею трикутника ΔОАl на графіку. Отже,

$U=\frac{1}{2}{{E}_{A}}l$,

 і, згідно з виразом (1),

$U=\frac{1}{2}B\omega {{l}^{2}}$ = 6,25 мВ.