ФІЗИКА. Вчимося розв'язувати задачі. "ЕЛЕКТРИКА І МАГНЕТИЗМ". Компенсаційний курс

Розділ ІІІ. Магнітне поле та електромагнітна індукція

1.3. Провідники зі струмом у магнітному полі

Сила Ампера. Магнітне поле діє не лише на окремі рухомі заряди, а й на провідники зі струмом, хоча вони як ціле є незаряджені. Це легко зрозуміти. Сила Лоренца, що діє в провіднику на рухомі електрони-носії струму, надає їм поперечного імпульсу, котрий через зіткнення передається іонам ґратки, створюючи силу, що діє на провідник як ціле. Ця сила називається силою Ампера і, ясна річ, за напрямом і модулем дорівнює сумарній силі Лоренца, що діє на носії струму в провіднику і теж є поперечною. Відповідно

 напрям сили Ампера визначається правилом правого гвинта:

якщо правий гвинт найкоротшим шляхом повертати від напряму струму до напряму магнітного поля, то він буде вкручуватись у напрямку сили Ампера, що діє на провідник, рис.3.6а .  

На практиці часто використовують рівнозначне мнемонічне правило лівої руки (рис. 3.6б):

якщо долоню лівої руки розташувати так, аби лінії магнітного поля входили в неї, а чотири пальці були спрямовані у бік протікання струму в провіднику, то відставлений великий палець укаже напрям сили Ампера.

Величину сили Ампера, що діє на прямий провідник довжини l зі струмом I в однорідному магнітному полі з індукцією \(\vec{B}\) = const, можна визначити з формули  сили Лоренца (3.3). Для цього в ній v слід розглядати як швидкість упорядкованого руху носіїв струму, а q – як їхній повний заряд:

$q=e\cdot n\cdot Sl$,

де e , n – заряд і концентрація носіїв, а S і l – площа поперечного перерізу та довжина провідника. Тоді модуль сили Ампера

$F=env\cdot S\cdot lB\sin \alpha $.

Відтак, урахувавши вирази (2.3) і (2.4), отримаємо

\(F = IlB\sin\alpha\),

(3.8)

де \(\alpha\) – кут між напрямками магнітного поля та струму в провіднику (рис.12.5).

(Примітка. Якщо поле не є однорідним, а провідник прямим, то за отриманою формулою визначають сили, що діють на окремі малі ділянки провідника, і по тому – їхню рівнодійну).

Якщо провідник розташовано перпендикулярно до напрямку поля, то сила Ампера є максимальна й дорівнює

\(F=IlB\).

(3.8а)

Тому, переписавши цей вираз у вигляді

$B=\frac{F}{Il}$,

можна дати наступне альтернативне означення магнітної індукції:

індукцією магнітного поля B називається величини, що чисельно дорівнює максимальній силі, котра діє в однорідному магнітному полі на прямий провідник одиничної довжини із струмом одиничної величини.

Контур із струмом у магнітному полі. Уявлення про "провідник із струмом у магнітному полі" є абстракцією, бо реально постійний струм може протікати тільки по замкненому контуру. При цьому сили Ампера, що діють на протилежні ділянки вміщеного в поле контуру, мають протилежний напрям і створюють відповідний момент сил або обертовий момент (див. [І], розділ V, п. 5.1), який намагається повернути контур так, аби напрям струму в ньому був пов'язаний з напрямком зовнішнього поля правилом правого гвинта. Цей момент, на загал, складно залежить від розмірів і форми контуру та характеристик поля, але момент сил, що діють на плоский контур із струмом в однорідному магнітному полі, визначається простою формулою:

\(M=ISB\sin\alpha\),

(3.9)

де I, S – сила струму і площа контуру, B – індукція магнітного поля, \(\alpha\) – кут між напрямом поля та нормаллю (перпендикуляром) до площини контуру (рис.3.7 ). При цьому поле завжди намагається повернути контур так, аби напрям позитивної нормалі до нього \(\vec{n}\) збігався із напрямом поля\(\vec{B}\).

Принагідно зауважимо, що за конфігурацією магнітного поля штабові магніти, зокрема стрілки магнітних компасів, є схожі на контури із струмом. Через це стрілка компаса в кожному місці орієнтується в напрямку магнітного поля Землі (по магнітному меридіану), вказуючи напрями на магнітні полюси, що розташовані поблизу від географічних.

Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!