ФІЗИКА. Вчимося розв'язувати задачі. "ЕЛЕКТРИКА І МАГНЕТИЗМ". Компенсаційний курс

Розділ І. Електричне поле

Робота та енергія електричного поля

У задачах цього розділу переважно розглядаються зміни електростатичної енергії при зміні заряду  окремих провідників та конденсаторів. При цьому конденсатори розглядаються як пари абстрактних паралельних провідних поверхонь-обкладок, зазор між якими можна змінювати, а також подавати на них довільні за величиною й знаком заряди. Проте при зарядці за допомогою джерела напруги заряди подаються на конденсатор не іззовні, а переносяться з однієї обкладки на іншу, тож є різнойменними й однаковими за величиною.

Слід також сказати, що теоретично заряджання та перезаряджання конденсатора супроводжується електромагнітним випромінюванням, але для задач електростатики цей ефект є неістотним.

Задача 1.21. Три однакові точкові заряди q = 1 нКл розташовано у вершинах правильного трикутника зі стороною a = 20 см . Визначити роботу A, яку треба виконати, аби один із зарядів перенести на середину протилежної сторони трикутника.

Задача 1.22. Металеву кулю радіуса R = 10 см, яка містить заряд q = 100 нКл, з'єднують провідником із землею. Визначити кількість теплоти Q, що виділиться в провіднику.

Задача 1.23. Заряджений до напруги U = 100 В конденсатор C1 = 10 мкФ з'єднують  із незарядженим конденсатором С2 = 5 мкФ. Визначити, яка енергія ΔW виділяється при цьому.

Задача 1.24. У зарядженому від джерела напруги повітряному конденсаторі з енергією W0  збільшують відстань між пластинами в n разів а) при відімкненому та б) при приєднаному джерелі. Визначити роботу А, що виконується в кожному випадку, та пояснити, за рахунок чого вона виконується.

Задача 1.25. Плоский конденсатор ємністю С = 1 нФ, обкладки котрого щільно прилягають до пластини діелектрика з проникністю ε = 5, підключено до джерела напруги U = 100 В. Визначити, яку роботу А треба виконати, аби витягти пластину з конденсатора, не відмикаючи його від джерела. Тертя відсутнє.


 

 

Задача 1.21

Три однакові точкові заряди q = 1 нКл розташовано у вершинах правильного трикутника зі стороною a = 20 см, рис. 21а.

Визначити

роботу A, яку треба виконати, аби один із зарядів перенести на середину протилежної сторони трикутника, рис. 21б.

Дано:

q = 1 нКл
a = 20 см
b = (а/2)
A - ?

Розв'язання

Шукана робота A дорівнює зміні (різниці кінцевого  Wк і початкового Wп значень) енергії взаємодії зарядів через зміну їхнього взаємного розташування (п. 1.3):

A = WкWп.

 

Величини W дорівнюють сумі енергій попарної взаємодії зарядів

W = W12 + W13 + W23,

(1)

які визначаються формулою (1.30). Тож, ураховуючи, що величини зарядів і відстані a між ними  в початковому положенні є однакові, маємо:

\(W_{п}=3\frac{kq^{2}}{a}\).

(2)

У кінцевому положенні відстань між крайніми зарядами дорівнює а, а між суміжними — b = (a/2). Тож, у виразі (1)

\(W_{13}=\frac{kq^{2}}{a}\)   і   \({{W}_{12}}={{W}_{23}}=2\frac{k{{q}^{2}}}{a}\).

(3)

Відповідно, кінцева енергія системи

\(W_{к}=5\frac{kq^{2}}{a}\),

 

і шукана робота

\({{А}=2\frac{kq^{2}}{a}}\) = 90 нДж.

 


 

Задача 1.22

Металеву кулю радіуса R = 10 см, яка містить заряд q = 100 нКл, з'єднали провідником із землею.

Визначити

кількість теплоти Q, що виділилась у провіднику.

Дано:

R = 10 см = 0,1 м
q = 100 нКл= 10-7 Кл

Q - ?

Розв'язання

У зарядженому провіднику надлишковий заряд є зосереджений на поверхні й розподілений по ній так, що всі його точки мають однакові потенціали φiφ (див. п. 1.5)). Тож, розглядаючи заряджений провідник як систему точкових зарядів,  для його електростатичної енергії за виразом (1.31)  маємо:

 \(W=\frac{1}{2}\varphi\sum\Delta{q}_{i}=\frac{1}{2}q\varphi\).

Потенціал провідної кулі із заданими радіусом і зарядом визначається формулою (1.18), отже її електростатична енергія дорівнює

\(W=\frac{q^{2}}{8\pi\varepsilon_{0}R^{2}}\).

У процесі розряджання кулі по заземлювальному провіднику протікає електричний струм, який супроводжується його нагріванням, тобто виділенням у провіднику тепла за рахунок електростатичної енергії. Тож за законом збереження енергії шукана кількість теплоти, що виділяється при повному розряджанні кулі, дорівнює її початковій електростатичній енергії:

 \(Q=\frac{q^{2}}{8\pi\varepsilon_{0}R}\) = 4,5·10–4 Дж = 0,45 мДж.

Примітка. Заради строгості слід сказати, що при розряджанні не вся електростатична енергія кулі йде на нагрівання – певна її частка втрачається через електромагнітне випромінювання заземлювального провідника, що виникає внаслідок зміни в ньому величини струму. Але такі втрати є неістотними.


 

 Задача 1.23

Заряджений до напруги U = 100 В конденсатор C1 = 10 мкФ з’єднують із незарядженим конденсатором С2 = 5 мкФ.

Визначити,

яка енергія \(\Delta{W}\) виділяється при цьому.

Дано:

C1 = 10 мкФ = 10·10-6 Ф
С2 = 5 мкФ = 5·10-6 Ф
U = 100 В

W′ - ?

Розв'язання

Система конденсаторів є електрично ізольованою, тож при підключенні другого конденсатора ємність системи зростає, а заряд лишається незмінним. Тому, згідно з формулою (1.32а), електростатична енергія системи зменшується, отже якась її частка перетворюється на інші форми, в даному випадку – в тепло, що виділяється в з’єднувальних провідниках, – та в енергію випромінювання іскри, котра може утворитися при з’єднуванні конденсаторів.

Таким чином, шукана енергія W′ = W1W2 дорівнює спадові енергії системи й за формулою (1.32а) складає:

W′ = $\frac{{{q}^{2}}}{2}\left( \frac{1}{{{C}_{1}}}-\frac{1}{{{C}_{1}}+{{C}_{2}}} \right)=\frac{{{q}^{2}}{{C}_{2}}}{2{{C}_{1}}\left( {{C}_{1}}+{{C}_{2}} \right)}$.

Відтак, виразивши за формулою (1.23) заряд як q = С1U, отримаємо остаточну відповідь:

W′ =  $\frac{{{C}_{1}}{{C}_{2}}}{2\left( {{C}_{1}}+{{C}_{2}} \right)}{{U}^{2}}$ = 16,7 мДж.

Задача 1.24.

У зарядженому від джерела напруги повітряному конденсаторі з енергією W0  повільно збільшують відстань між пластинами в n разів а) при відімкненому та б) при приєднаному джерелі.

Визначити,

Визначити роботу А, що виконується в кожному випадку, та пояснити, за рахунок чого вона виконується.

Дано:

W0, n

A -?

Розв'язання

З механіки відомо (див. [І], п. 4.3), що робота, яка виконується над тілом, чи ним самим, дорівнює різниці кінцевого \(W\) та початкового \(W_{0}\) значень його повної механічної енергії:

\(A=W-W_{0}\).

(1)

Уданій задачі з умови зрозуміло, що кінетична енергія є неістотна, тож у виразі (1) фігурує лише кінцева \(W\) та початкова \(W_{0}\) електростатична енергія конденсатора, котра визначається формулами (1.32). При цьому безпосередньою причиною зміни енергії в кожному випадку є зменшення ємності конденсатора при збільшенні відстані між пластинами (див. формулу (1.26)) від якогось значення  \({C_0}\) до

\(C=\frac{C_0}{n}\).

Випадок а). При при розсуванні пластин у відключеному конденсаторі його заряд не не змінюється. Тож за формулою (1.32а) кінцева енергія складає

\(W=\frac{q^{2}n}{2C_0}=nW_{0}\),

і шукана робота дорівнює

\(A=(n-1)W_0\).

При розсуванні пластин у відключеному конденсаторі для подолання кулонівського притягання до них треба прикладати зовнішню силу, яка й виконує знайдену роботу й збільшує енергію конденсатора.

Випадок б). При збільшенні відстані між пластинами в підключеному конденсаторі, попри зменшення ємності, напруга лишається рівною

\(U=\E\),

де \(\E\) – ЕРС джерела (див. Розділ ІІ, п. 1.2). При цьому за формулою (1.32б) енергія конденсатора змінюється від значення \(W_{0}=C_{0}\E^2/2\) до  \(W=C_{0}\E^{2}/2n\), отже, згідно  з виразом (1),  виконується робота

\(A=-\frac{n-1}{n}W_{0}\).

Знак "–" у  відповіді означає, що у випадку б) шукана робота виконується за рахунок енергії конденсатора і йде на подолання електричного опору з'єднувальних провідників та самого джерела при переміщенні "зайвих" зарядів із однієї пластини конденсатора на іншу.

 

 Задача 1.25.

Плоский конденсатор ємністю С = 1 нФ, обкладки котрого щільно прилягають до пластини діелектрика з проникністю ε = 5, підключено до джерела напруги U = 100 В.

Визначити,

яку роботу А треба виконати, аби витягти пластину з конденсатора, не відмикаючи його від джерела. Тертя відсутнє.

Дано:

C0 = 1 нФ = 10–9 Ф
ε = 5
U = 100 В

A - ?

Розв'язання

При вийманні діелектрика змінюються ємність С і енергія W конденсатора. Тож частина його заряду Δq = q1q2 перетікає через джерело з однієї обкладки на іншу, виконуючи відповідну роботу Аст = Δq·U проти так званих ''сторонніх'' сил (див. Розділ ІІ, п. 1.1), що підтримують на полюсах постійну напругу U. Таке перезаряджання конденсатора відбувається за рахунок роботи А зовнішньої сили, котру слід прикладати до пластини для виймання з конденсатора. Отже,

А = W2 – W1 + Аст

Далі, виразивши  енергії конденсатора та роботу проти сторонніх сил через заряд за формулами (1.32в) і (1.13), отримаємо:

\(A=\frac{\left( {{q}_{1}}-{{q}_{2}} \right)U}{2}\).

Нарешті врахуємо, що q1 = C і  q2 = (C/ε)U, і отримаємо наступну відповідь:

\(A=\frac{\varepsilon -1}{\varepsilon }\cdot C{{U}^{2}}\) = 8 мкДж.

Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!