ФІЗИКА. Вчимося розв'язувати задачі. "ЕЛЕКТРИКА І МАГНЕТИЗМ". Компенсаційний курс
Розділ І. Електричне поле
Провідники. Конденсатори
Задача 1.12. Металева куля радіусом R = 6 см має заряд q = 1 нКл. Визначити напруженість E і потенціал φ електричного поля кулі на відстані a = (R/3) від поверхні.
Задача 1.13. Вісім заряджених малих крапельок ртуті з потенціалом \(\varphi_{1}\) = 1В кожна злилися в одну. Визначити потенціал \(\varphi\) краплі, що утворилась.
Задача 1.14. Заряджену до потенціалу φ0 = 100 В металеву кульку радіуса r з'єднали тонким провідником з незарядженою сферичною провідною оболонкою радіуса R0 = nr, де n = 4. Визначити, яким став потенціал φ кульки після з'єднання, якщо вона є розташована: а) далеко від оболонки і б) всередині неї без дотику.
Задача 1.15. Заряджену до потенціалу φ = 30 В металеву кулю радіуса R = 1 см концентрично розмістили всередині незарядженої провідної оболонки радіусом R0 = 3 см, котру по тому заземлили. Визначити, яким став потенціал кулі φ1.
Задача 1.16. Плоский конденсатор із площею обкладки S заповнено двома паралельними до них шарами діелектрика з проникностями ε1, ε2 і товщинами d1, d2, відповідно. Визначити ємність конденсатора.
Задача 1.17. У зазор між обкладками зарядженого плоского конденсатора ввели пластину діелектрика з проникністю ε = 5 і товщиною в n = 3 рази меншою за відстань між обкладками. Визначити у скільки разів змінилася напруга на конденсаторі.
Задача 1.18. Три конденсатори C1 = 2 мкФ, C2 = 1 мкФ, C3 = 5 мкФ з'єднан0, як на рис.18. Визначити: 1. Загальну ємність з'єднання С0; 2. Заряди qi і напруги Ui на окремих конденсаторах при напрузі на з'єднанні U0 = 20 В.
Задача 1.19. Два заряджені від одного джерела конденсатори ємністю C1 = 10 мкФ і C2 = 2 мкФ з’єднали різнойменними обкладками. Визначити, у скільки разів змінилася напруга на конденсаторах.
Задача 1.20. Визначити різницю потенціалів U між точками d і e у схемі рис.20, якщо між точками a і b напруга U0 = 10 В. Ємності конденсаторів: C1 = 1 мкФ, С2 = 4 мкФ, С3 = 2 мкФ, С4 = 3 мкФ.
Задача 1.12
Металева куля радіусом R = 6 см має заряд q = 1 нКл.
Визначити
Напруженість E і потенціал φ електричного поля кулі на відстані a = (R0/3) від поверхні.
Дано: R = 6 см = 10–2 см q = 1 нКл = 10–9 Кл a = (R0/3) |
Е - ?; φ - ? |
Розв'язання
Умову задачі задовольняють точки, розташовані від центра кулі на відстанях r1 = R0 + a (випадок 1.) та r2 = R0 – a (випадок 2.).
1. Назовні напруженість Е і потенціал φ поля кулі збігаються з такими для точкового заряду q, розміщеного в її центрі (п. 1.5), й визначаються формулами (10.6a) і (10.15a). Отже, враховуючи, що для повітря ε = 1 і відповідно до умови r = (4R0/3), знаходимо:
\(E_{1}=\frac{9kq}{16R^{2}}\); φ1 = \(\frac{3kq}{4R}\),
де \({k}=1/4\pi\varepsilon_{0}=9\cdot{10}^{9}\) м/Ф.
У числах:
Е1 ≈ 1,4·103 В = 1,4 кВ, φ1 = 112,5 В.
2. Всередині провідника E = 0 (п. 1.5), тож потенціал φ2 є сталим і рівним потенціалові її поверхні, що визначається формулою (1.15а) при r = R. Отже,
E2 = 0; \(\varphi_{2}=\frac{kq}{R}\) = 150 В.
Задача 1.13
Вісім заряджених малих крапельок ртуті з потенціалом \(\varphi\) = 1В кожна злилися в одну.
Визначити
потенціал \(\varphi_{0}\), краплі, що утворилась.
Дано: n = 8 \(\varphi\) = 1 В |
\(\varphi_{0}\) - ? |
Розв'язання
Через великий поверхневий натяг ([ІІ], п. 3.1) ртуті та малі розміри крапель їх можна вважати кульками й згідно з формулою (1.18) записати:
$\frac{{{\varphi }_{0}}}{\varphi }=\frac{{{q}_{0}}}{q}\cdot \frac{r}{{{r}_{0}}}$, |
(1) |
де q0, q і r0, r – заряди й радіуси утвореної краплі та вихідних крапельок, відповідно. За умовою відношення зарядів
$\frac{{{q}_{0}}}{q}=n$.
Таким самим є й відношення відповідних об'ємів, отже, відношення радіусів складає
$\frac{r}{{{r}_{0}}}=\sqrt[3]{\frac{V}{{{V}_{0}}}}=\frac{1}{\sqrt[3]{n}}$.
Відтак із співвідношення (1) дістаємо відповідь:
${{\varphi }_{0}}=\frac{\varphi }{\sqrt[3]{{{n}^{2}}}}$ = 4В.
Задача 1.14
Заряджену до потенціалу \(\varphi_{0}\) = 100 В металеву кульку радіуса r з'єднують довгим тонким провідником з незарядженою сферичною провідною оболонкою радіуса R = nr, де n = 4.
Визначити,
яким став потенціал φ кульки після з'єднання, якщо вона є розташована:
а) далеко від оболонки і
б) всередині неї без дотику.
Дано: φ0 = 100 В
R = nr
n = 4
|
φ - ? |
Розв'язання
а) Через велику відстань між кулькою й оболонкою можна не враховувати взаємодію між ними й обчислювати потенціал за формулою (1.16). Крім того, через малу товщину провідника можна вважати не істотним заряд, який осідає на ньому з'єднуванні тіл.
Умовою рівноваги зарядів у провідниках є їхня еквіпотенціальність (п. 1.5). Тому після з'єднання оболонка буде заряджатися, доки її потенціал не зрівняється з потенціалом кульки. Отже, відповідно до формули (1.16а),
$\frac{q}{r}=\frac{{{q}'}}{R}$, |
|
де q′ = (q0 – q) – заряд оболонки, котрий дорівнює різниці початкового та кінцевого заряду кульки. Відтак,
$q=\frac{{{q}_{0}}r}{R+r}$.
Тож, урахувавши умову R = nr, дістанемо:
$q=\frac{{{q}_{0}}}{n+1}$,
і
\(\varphi=\frac{\varphi_{0}}{n+1}\) = 20 В.
б) Як і раніше, при з'єднанні тіла набудуть однакового потенціалу φ, але в цьому випадку весь заряд кулі q0 перейде на зовнішню поверхню оболонки. Отже,
$\varphi =\frac{k{{q}_{0}}}{R}$
і, враховуючи умову R =nr та вираз (1.16а),
$\varphi =\frac{{{\varphi }_{0}}}{n}=25$В.
Задача 1.15
Заряджену до потенціалу φ = 30 В металеву кулю радіуса R = 1 см концентрично розмістили всередині незарядженої провідної оболонки радіусом R0 = 3 см, котру по тому заземлили.
Визначити,
яким став потенціал кулі φ1.
Дано: φ = 30 В
R = 1 см = 10–2 м
Rо = 3 см = 3·10–2 м
|
φ2 - ? |
Розв'язання
Відповідь даної задачі можна дістати двома способами.
І спосіб ґрунтується на наступних положеннях електростатики провідників (пп. 1.2 – 1.5). 1. У провідниках увесь надлишковий заряд розміщується на зовнішній поверхні. 2. Напруженість поля всередині зарядженого провідника дорівнює нулю, а потенціал є однаковий і рівний потенціалові поверхні. 3. Електростатичне поле зарядженої провідної кулі, або кульового шару (оболонки), збігається з полем розташованого в центрі такого самого точкового заряду.
При вміщенні зарядженої кулі якимось, приміром позитивним, зарядом q всередину незаземленої оболонки частина її вільних електронів виходить на внутрішню поверхню, створюючи на ній "індукований" заряд $q_{i}^{-}$, а на зовнішній, відповідно, з'являється такий самий позитивний заряд $q_{i}^{+}$, як схематично показано на рис. 15а.
Таким чином, маємо систему з трьох концентричних заряджених сфер, навколо яких створюються власні (складові) електричні поля, що за принципом суперпозиції (п. 1.2) формують загальне (результуюче) поле.
Як говорилося, вказані поля є такими, ніби відповідні заряди знаходяться в центрі кулі. Тож напруженість результуючого поля на заданій відстані r від центра визначається формулою (1.6), в якій $q$ є сумою заряду кулі та індукованого заряду оболонки всередині сфери радіуса r. Зокрема, для області між кулею та оболонкою (R ≤ r ≤ R0) поле створюється лише зарядом кулі, котрий за умовою та формулою (1.18) дорівнює
\(q=4\pi {{\varepsilon }_{0}}R\varphi \). |
(1) |
У самій провідній оболонці результуюча напруженість складається з напруженостей полів заряду кулі $q$ та індукованого заряду внутрішньої поверхні оболонки $q_{i}^{-}$ й дорівнює нулю, отже,
q – qi = 0 $ \Rightarrow $ qi = q. | (2) |
Рівність (2) означає, що по модулю інуковані заряди збігаються із зарядом кулі. Через це результуюча напруженість поля назовні оболонки (r > R0), хоча формально залежить від усіх зарядів $q$, $q_{i}^{-}$ і $q_{i}^{+}$, реально, як і в порожнині, визначається тільки зарядом кулі $q$.Таким чином,
незаземлена провідна оболонка ніяк не впливає на електричне поле в навколишньому просторі.
Але при заземленні ситуація суттєво змінюється, позаяк індукований заряд $q_{i}^{+}$ стікає, й оболонка набуває заряду $q_{i}^{-}$. Через це в самій оболонці та назовні створюється власне поле, що спрямоване протилежно до поля кулі й завдяки співвідношенню (2) рівне йому по модулю, тож заземлена провідна оболонка повністю компенсує (екранує) електричне поле вміщеної всередину зарядженої кулі. До слова,
в теорії доводиться, що вказаний ефект має місце незалежно від форми оболонки та форми й розташування вміщеного в неї тіла).
Напруженість поля всередині провідної оболонки як до, так і після заземлення лишається нульовою. Але цього не можна сказати про потенціал, бо напруженість визначає не сам потенціал, а швидкість його зміни при переміщенні вздовж напряму поля (див. п. 1.4). Тож нульова напруженість у деякій області простору означає не нульове значення потенціалу, а тільки те, що його величина є сталою. Тому після заземлення оболонки всередині скрізь, включно з кулею, до потенціалу поля кулі додається ще й потенціал оболонки, що стала зарядженою:
\(\varphi_{1}=\varphi+\varphi_{о}\).
Отож, враховуючи вираз (1), за формулою (1.18) отримуємо потенціал оболонки
\(\varphi_о=-\varphi\frac{R}{R_о}\)
та наступну кінцеву відповідь задачі:
\(\varphi_{1}=\varphi\left(1-\frac{R}{R_{о}}\right)\) = 20 В.
ІІ спосіб. Будемо розглядати кулю як внутрішню обкладку зарядженого сферичного конденсатора із зовнішньою обкладкою – оболонкою. Якщо так, то через заземлення оболонки напруга U на цьому конденсаторі збігається з потенціалом кулі й за виразом (1.23) складає
\({{\varphi }_{1}}=\frac{q}{C}\).
Звідси, врахувавши вирази (1) для q та (1.27) для С, дістанемо відповідь:
\(\varphi_{1}=\varphi\left(1-\frac{R}{R_{о}}\right)\) = 20 В,
що, природньо, збігається з отриманою раніше.
Задача 1.16
Плоский конденсатор із площею обкладки S заповнено двома паралельними до них шарами діелектрика з проникностями ε1, ε2 та товщинами d1, d2, відповідно (рис. 16).
Визначити
ємність конденсатора.
Дано: S
ε1, ε2
d1, d2
|
C - ? |
Розв'язання
Задачу можна розв'язати в два способи.
I. За означенням (1.23) ємність конденсатора дорівнює
$C=\frac{q}{{U}}$ |
(1) |
Отже, для отримання відповіді необхідно визначити напругу на конденсаторі з двошаровим діелектриком при заданому заряді на обкладках, що на загал є складним завданням. Але в даній задачі воно спрощується через однорідність електричного поля в плоскому конденсаторі (див. п. 1.5).
Напруга U на обкладках заданого конденсатора дорівнює сумі напруг U1 і U2 на шарах діелектрика, які визначаються напруженостями поля через співвідношення (1.20):
$U={{U}_{1}}+{{U}_{2}}={{E}_{1}}{{d}_{1}}+{{E}_{2}}{{d}_{2}}$.
При цьому величина Е в кожному шарі виражається формулою (1.25):
$E=\frac{q}{{{\varepsilon }_{0}}\varepsilon S}$,
отже,
$U=\frac{q}{{{\varepsilon }_{0}}S}\left( \frac{{{d}_{1}}}{{{\varepsilon }_{1}}}+\frac{{{d}_{2}}}{{{\varepsilon }_{2}}} \right)$ |
(2) |
Відтак, підставивши вираз (2) у формулу (1), дістанемо відповідь:
$C=\frac{{{\varepsilon }_{0}}S}{\left( {{d}_{1}}/{{\varepsilon }_{1}} \right)+\left( {{d}_{2}}/{{\varepsilon }_{2}} \right)}$. |
II. Уявімо, що шари діелектрика в конденсаторі відділено один від одного дуже тонкою металевою пластиною. В такому разі при зарядці конденсатора на її поверхні вийдуть протилежні за знаком індуковані заряди однакової з обкладками величини, котрі ніяк не впливають на поле, тож і на ємність конденсатора. Але така удавана пластина дозволяє трактувати заданий двошаровий конденсатор як послідовне з'єднання двох простих конденсаторів із ємностями
\(C^{\prime}=\frac{\varepsilon_{0}\varepsilon_{1}S}{d_{1}}\) та \(C^{\prime\prime}=\frac{\varepsilon_{0}\varepsilon_{2}S}{d_{2}}\). |
Тож, підставивши ці вирази у формулу (1.28б), після спрощень дістанемо відповідь:
\(\frac{1}{C}=\frac{1}{\varepsilon_{0}S}\left(\frac{d_{1}}{\varepsilon_{1}}+ \frac{d_{2}}{\varepsilon_{2}}\right)\) \(\Rightarrow\) $C=\frac{{{\varepsilon }_{0}}S}{\left( {{d}_{1}}/{{\varepsilon }_{1}} \right)+\left( {{d}_{2}}/{{\varepsilon }_{2}} \right)}$.
Задача 1.17
У зазор між обкладками зарядженого плоского конденсатора ввели пластину діелектрика з проникністю ε = 5 і товщиною в n = 3 рази меншою за відстань між обкладками (рис.17).
Визначити,
у скільки разів змінилася напруга на конденсаторі.
Дано: ε = 5
n = 3С1 = 1000 пФ
|
U2/U1 - ? |
Розв'язання
Внаслідок уведення діелектрика ємність конденсатора змінюється від заданого значення С1 до якоїсь величини С2. При цьому заряд конденсатора лишається сталим (q = const), тож за формулою (1.23),
\(C_{1}U_{1}=C_{2}U_{2}\) \(\Rightarrow\) \(\frac{U_{2}}{U_{2}}=\frac{C_{1}}{C_{2}}\). |
(1) |
Таким чином, задача зводиться до визначення величини С2.
Початкова ємність С1 – це ємність плоского повітряного (\(\varepsilon=1\)) конденсатора, що визначається площею пластин і відстанню між ними за формулою (1.26):
\(C_{1}=\frac{\varepsilon_{0}S}{d}\),
а для визначення кінцевої ємності можна скористатися результатом задачі 1.16. Відтак, врахувавши умови \(\varepsilon_{1}=1\) та d2 = d/n, d1 = d – d2 = d(n - 1)/n і формулу (1.26), після елементарних перетворень дістанемо:\(C_{2}=C_{1}\frac{\varepsilon{n}}{\varepsilon{(n-1)}+1}\) \(\Rightarrow\) \(\frac{U_{2}}{U_{1}}=\frac{\varepsilon{(n-1)}+1}{\varepsilon{n}}\) ≈ 0,73.Таким чином, напруга на конденсаторі зменшилася приблизно в 1, 4 раза.
Зауваження. При розв'язанні задачі вважалося, що пластина діелектрика щільно прилягає до обкладки конденсатора. Але це не є необхідним. Рекомендуємо довести це самостійно.
Задача 1.18
Три конденсатори C1 = 2 мкФ, C2 = 1 мкФ, C3 = 5 мкФ з'єднано, як на рис.18.
Визначити:
1. Загальну ємність С0 з'єднання;
2. Заряди qі і напруги Uі на окремих конденсаторах при напрузі на з'єднанні U0 = 20 В.
Дано: C1 = 2 мкФ
C2 = 1 мкФ
C3 = 5 мкФ
U0 = 20 В
|
С0-?, qі-?, Uі-?
|
Розв'язання
1. У схемі рис.18 з'єднані паралельно конденсатори С2 і С3 за формулою (10.29) можна замінити одним еквівалентним конденсатором ємністю
С23 = С2 + С3 = 6 мкФ
як показано на рис. 18-1. Отримана еквівалентна схема являє собою послідовне з'єднання конденсаторів С1 і С23, тож шукана величина С0 за формулою (1.28б) дорівнює:
${{C}_{0}}=\frac{{{C}_{1}}{{C}_{23}}}{{{C}_{1}}+{{C}_{23}}}$ = 1,5 мкФ
2. При послідовному з'єднанні заряди кожного з конденсаторів і з'єднання в цілому є однакові (див. п. 1.5). Тому заряди на конденсаторах С1 і С23 збігаються між собою та із зарядом еквівалентного конденсатора С0, який за формулою (1.23) та даними умови складає
q0 = С0U0 = 30 мкКл.
Таким чином, онденсатора С1 маємо:
q1 = C1U1 = 30 мкКл, U1 = 15 В.
Аналогічно знаходимо заряди паралельно з'єднаних конденсаторів С2 і С3 , на яких напруги однакові й дорівнюють U0 – U1. Отже,
U2 = 5 В, q2 = C2U2 = 5 мкКл;
U3 = 5 В, q3= C3U3 = 25 мкКл.
Задача 1.19
Два заряджені від одного джерела конденсатори ємністю C1 = 10 мкФ і C2 = 2 мкФ з’єднали різнойменними обкладками.
Визначити,
у скільки разів змінилася напруга на конденсаторах.
Дано: C1 = 10 мкФ
C2 = 2 мкФ |
U2/U1 - ? |
Розв'язання
Позначимо початкову та кінцеву напруги на конденсаторах як U1 і U2. Тоді за формулою (1.23), величини (модулі) їхніх початкових q1, q2 і кінцевих Q1, Q2 зарядів складають
q1 = C1U1, q2 = C2U1, Q1 = C1U1, Q2 = C2U1. |
(1) |
За законом збереження алгебраїчна сума зарядів обкладок, що з’єднуються (рис. 19), лишається незмінною:
Q1 + Q2 = |q1 – q2|, |
(2) |
Тож із урахуванням виразів (1) і (2) дістанемо:
\((C_{1}-C_{2})U_{1}=(C_{1}+C_{2})U_{2}\) \(\Rightarrow\) \(\frac{U_{2}}{U_{1}}=\frac{C_{1}-C_{2}}{C_{1}+C_{2}}=\frac{2}{3}\). |
Таким чином, після з'єднання різнойменними обкладками напруга на конденсаторах зменшилась у півтора рази.
Задача 1.20
Визначити
різницю потенціалів U між точками d і e у схемі рис. 20, якщо між точками a і b напруга U0 = 10 В. Ємності конденсаторів: C1 = 1 мкФ, С2 = 4 мкФ, С3 = 2 мкФ, С4 = 3 мкФ.
Дано: C1 = 1 мкФ С2 = 4 мкФ С3 = 2 мкФ С4 = 3 мкФ U0 = 10 В |
U - ? |
Розв'язання
Уведемо для напруг на конденсаторах позначення U1, U2, U3, U4 , а для потенціалів відповідних точок на схемі (рис 20) — φа, φb, φd, φe, і приймемо φа > φb. Тоді
φа – φd = U1 $\Rightarrow $ φd = φа – U1,
φа – φe = U3 $\Rightarrow $ φe = φа – U3.
Тож шукана напруга U = φd – φe складає U = U3 – U1, і з урахуванням формули (1.23)
$U=\frac{{{q}_{3}}}{{{C}_{3}}}-\frac{{{q}_{1}}}{{{C}_{1}}}$, |
|
де величини q1 і q3 є такі самі, як заряди послідовних ланцюжків C1-C2 та C3-C4, тобто
q1 = C12U0; q3 = C34U0,
де C12, C34 – ємності з'єднань.
Отже, шукана напруга складає
$U=\left( \frac{{{C}_{34}}}{{{C}_{3}}}-\frac{{{C}_{12}}}{{{C}_{1}}} \right){{U}_{0}}$. |
|
Відтак, виразивши ємності C12, C34 за формулою (1.28б), отримаємо наступну відповідь:
\(U=\left(\frac{C_{4}}{C_{3}+C_{4}}-\frac{C_{2}}{C_{1}+C_{2}}\right)U_{0}\).
Обчислення дають:
U = –2 В.
Знак “–” вказує на те, що φd < φe.