ФІЗИКА. Вчимося розв'язувати задачі. "МОЛЕКУЛЯРНА ФІЗИКА І ТЕРМОДИНАМІКА". Компенсаційний курс
3.2. Приклади розв’язування задач
Поверхневі явища, капілярність
При розгляді поверхневого натягу в плівці рідини не слід забувати, що вона має дві поверхні й дві лінії дотику з твердим тілом. Це призводить до "подвоєння" сили поверхневого натягу, поверхневої енергії, роботи по зміні площі поверхні, тощо.
При обчисленні висоти підняття та ваги рідини в капілярі не враховувано викривлення меніска й прийнято g = 10 м/с2 .
Задача 3.7. Визначити точність дозування мікстури за допомогою піпетки з діаметром отвору d = 1 мм. Густина ліків \(\rho=1\) г/см3, поверхневий натяг \(\sigma=60\) мН/м.
Задача 3.8. Визначити роботу A, необхідну для видування мильної бульби діаметром d = 10 см. Поверхневий натяг мильного розчину \(\sigma=40\) мН/м.
Задача 3.9. Дві вертикальні паралельні скляні пластини, розміщені на відстані d = 0,5 мм одна від одної, опустили на невелику глибину в посудину з водою. Визначити висоту підняття h води між пластинами відносно її рівня в посудині. Поверхневий натяг води \(\sigma\) = 74 мН/м, густина \(\rho\) = 1 г/м3.
Задача 3.10. Два легкі кубики з ребром a = 2 см із змочуваної речовини, один чистий, а інший змащений жиром, опустили на воду. Визначити різницю глибин занурення кубиків \(\Delta{h}\). Поверхневий натяг води \(\sigma\) = 74 мН/м.
Задача 3.11. При вертикальному зануренні капілярної трубки діаметром d = 0,5 мм у посудину з водою (поверхневий натяг σ = 74 мН/м) вода піднялася на висоту h = 2,5 см над рівнем у посудині. Визначити радіус кривини R меніска (вільної поверхні води в капілярі).
++++++++++++++++++++++++++++++++
Задача 3.7
Визначити
точність дозування мікстури за допомогою піпетки з діаметром отвору d = 1 мм. Густина ліків \(\rho=1\) г/см3, поверхневий натяг \(\sigma=60\) мН/м.
Дано: d = 1 мм = 10-3 м
\(\rho=1\) г/см3
\(\sigma=60\) мН/м
|
V1 - ?
|
Розв’язання
Точність дозуванні рідини піпеткою визначається об'ємом однієї краплі V1, що відривається від носика піпетки (рис. 7). Відрив краплі настає, коли її вага зрівняється з силою поверхневого натягу F, яка діє по лінії дотику рідини з краєм отвору піпетки:
mg = F.
Сила поверхневого натягу, згідно з формулою (3.2),
\({F}=\sigma{l}=\sigma\pi{d}\),
а маса краплі \(m=\rho{V_{1}}\). Тож дістаємо наступну відповідь:
\(\rho{V_{1}}g=\pi{d}\sigma\) \(\Rightarrow\) \(V_{1}=\frac{\pi{d}\sigma}{\rho{g}}\) = 19 мм3.
Задача 3.8
Визначити
роботу A, необхідну для видування мильної бульби діаметром d = 10 см. Поверхневий натяг мильного розчину \(\sigma=40\) мН/м.
Дано: d = 10 см
\(\sigma=40\) мН/м
|
A - ?
|
Розв’язання
При видуванні мильної бульби необхідно виконувати роботу проти сил поверхневого натягу. Згідно з формулою (3.3) для збільшення площі вільної поверхні рідини на величину \(\Delta{S}\) треба виконати роботу
\(A=\sigma\Delta{S}=\sigma(S_{2}-S_{1})\).
При видуванні бульби початкова площа поверхні S1 = 0, а кінцева S2 = 2S, де \(S=\pi{d^{2}}\) – площа поверхні сфери діаметром d. (Подвоєння у виразі S2 спричинюється тим, що плівка має дві поверхні – зовнішню та внутрішню). Отже,
A = 2πd2σ= 2,5 мДж.
Задача 3.9
Дві вертикальні паралельні скляні пластини, розміщені на відстані d = 0,5 мм одна від одної, опустили на невелику глибину в посудину з водою (рис. 9).
Визначити
Визначити висоту підняття h води між пластинами відносно її рівня в посудині. Поверхневий натяг води \(\sigma\) = 74 мН/м, густина \(\rho\) = 1 г/м3.
Дано: d = 0,5 мм
σ = 74 мН/м
ρ = 1 г/м3
|
h - ?
|
Розв’язання
Пластини утворюють капіляр. Внаслідок змочування вода між пластинами буде підніматися, доки її вага mg не скомпенсує силу поверхневого натягу F, яка діє по лініях дотику води з внутрішніми поверхнями пластин (на рис. 9 ці лінії проходять через точки 1,2 перпендикулярно до площини рисунка). Отже, при рівновазі
|
mg = F. |
(1) |
Якщо позначити ширину пластини як l, то
|
\({F}=\sigma\cdot{2l}\), |
|
а маса води в капілярі
\({m}=\rho{V}=\rho{dlh}\).
Підставивши ці вирази умову рівноваги (1), дістанемо відповідь:
$ h=\frac{2\sigma }{\rho dg}$ = 3 см.
Задача 3.10
Два легкі кубики з ребром a = 2 см із змочуваної речовини, один чистий, а інший змащений жиром, опустили на воду.
Визначити
різницю глибин занурення кубиків \(\Delta{h}\). Поверхневий натяг води \(\sigma\) = 74 мН/м.
Дано: a = 2 см
\(\sigma\) = 74 Н/м
|
\(\Delta{h}\) - ?
|
Розв’язання
З умови зрозуміло, що один кубик (чистий) змочується, а інший (змащений) не змочується. Тому сили, що діють на воду на лінії дотику з кубиком, у першому випадку напрямлені вгору, а у другому – вниз. Відповідно, з боку води на кубики діють сили поверхневого натягу Fн, що напрямлені протилежно: для змоченого кубика вниз (рис. 10а), а для не змоченого – вгору (рис. 10б). Тому чистий кубик буде занурений більше, ніж змащений.
Умови рівноваги кубиків мають вигляд:
|
\({F}_{A1}=mg+F_{н}\), \({F}_{A1}=mg-F_{н}\) |
(1) |
Різницю глибин занурення \(\Delta{h}=h_{1}=h_{2}\) знайдемо, виразивши з системи (1) різницю значень архімедової сили:
\({F}_{A1}-F_{A2}=2F_{н}\).
Архімедова сила FА1 = \(\rho(V_{1}-V_{2})\), а сила поверхневого натягу Fн = \(\sigma{l}\), отримаємо:
\(\rho(V_{1}-V_{2})g=2\sigma{l}\).
Різниця об'ємів зануреної частини кубиків дорівнює Δha2, а довжина лінії дотику води до кубика l = 4a, отже
\(\rho\Delta{h}a^{2}g=2\sigma\cdot{4a}\) \(\Rightarrow \) \(\Delta{h}=\frac{8\sigma}{\rho{ag}}\) = 3 мм.
Задача 3.11. При вертикальному зануренні капілярної труби діаметром d = 0,5 мм у посудину з водою (густина ρ = 1 г/см3, поверхневий натяг σ = 73 мН/м) вода піднялася на висоту h = 2,5 см над рівнем у посудині.
Визначити
радіус кривини R меніска (вільної поверхні води в капілярі).
Дано: d = 0,5 мм h = 2,5 см ρ = 1 г/см3 σ = 74 мН/м |
R - ? |
Розв'язання
Поставлене в умові завдання означає, що радіус кривини меніска не збігається із радіусом трубки r = d/2, як це мало би бути при повному змочуванні (п. 3.1). Про це свідчить і невідповідність заданій величині h, яка за формулою (3.10) мала складати
${h}'=\frac{4\sigma }{\rho gd}\approx 6\text{ см}\text{.}$
Це означає, що змочування трубки водою є неповним, і меніск є не півсферою з радіусом трубки, а сферичним сегментом із іншим радіусом кривини R і відповідним крайовим кутом α, рис. 11. Через це вага піднятої води mg = ρVg компенсується не всією силою поверхневого натягу Fн, а лишень її вертикальною складовою, величина котрої, згідно с формулою (3.7) і рис.11, складає
$F=\sigma l\cos \alpha $.
Отже,
$\rho Vg=\sigma l\cos \alpha $.
Звідси, врахувавши, що об'єм води в стовпчику $V=\pi {{r}^{2}}h, довжина контуру меніска \text{ }l=2\pi r\text{ i }\cos \alpha =\left( {r}/{R}\; \right)$, після спрощень отримаємо наступну відповідь:
$R=\frac{2\sigma }{\rho gh}$ = 0,6 мм,
що в 2,4 раза перевищує радіус трубки.
В отриманому результаті може здатися несподіваним те, що величина R не залежить від радіуса капіляра. Але в цьому немає нічого дивного, позаяк викривленість меніска залежить від ступеня змочування трубки водою, що визначається не розмірами, а фізичними властивостями рідини та речовини трубки.