ФІЗИКА ДЛЯ БАКАЛАВРІВ. ЕЛЕМЕНТИ ОПТИКИ
Лекція 5.5. ПОЛЯРИЗАЦІЯ СВІТЛА
4. ОТРИМАННЯ ЕЛІПТИЧНО ТА ЦИРКУЛЯРНО ПОЛЯРИЗОВАНОГО СВІТЛА
На практиці поляризоване по еліпсу та колу світло можна отримати, пропускаючи лінійно поляризоване світло крізь двозаломлюючу кристалічну пластинку.
Хід променів у кристалічній пластинці. Якщо з одновісного кристала вирізати паралельно до оптичної осі \(OO^{\prime}\) пластинку товщиною \(h\) (рис. 5.5а) і спрямувати на неї по нормалі промінь лінійно поляризованого монохроматичного світла, то звичайний та незвичайний промені не будуть розділятися, але поширюватимуться з різними швидкостями і матимуть різні показники заломлення \(n_o\) і \(n_e\). Тому вони пройдуть у пластинці різні оптичні шляхи \(L_o=n_{o}h\) та \(L_e=n_{e}h\) і на виході матимуть різницю ходу
\(\Delta=(n_e-n_o)h\)
та за умовами когерентності (див. Лекцію 5.2) – незалежну від часу різницю фаз
|
\(\delta=\frac{2\pi}{\lambda}\Delta=\frac{2\pi}{\lambda}(n_e-n_o)h\). |
(5.8) |
У такому разі з пластинки вийде поляризоване світло, що описується загальним рівнянням (5.7). Характеристики поляризації залежать від знаку та величини \(\delta\), які при заданій товщині пластинки визначаються показниками заломлення променів \(o\) і \(e\). Тому всі кристали поділяють на два типи – додатні, якщо \(n_o\gt{n}_e\), та від’ємні, якщо \(n_o\lt{n}_e\).
Таким чином, вибираючи необхідну товщину пластинки заданого типу, можна отримати бажаний характер поляризації. Розглянемо деякі важливі окремі випадки.
Пластинка у чверть хвилі (пластинка \(\lambda/4\)). У пункті 5.3. було показано, що при накладанні хвиль із різницею фаз \(\delta=\pm\pi{/2}\) утворюється світло поляризоване або по еліпсу з приведеними осями, або по колу. Цю умову формально можна записати як \(\delta=m\pi{/2}\), де \(m=1,3,5,…\). Підставивши її в (5.8) отримаємо необхідну тлвщину пластинки:
|
\(m\frac{\pi}{2}=\frac{2\pi}{\lambda}|n_e-n_o|h\) \(\Rightarrow\) \(h=\frac{m}{|n_e-n_o|}\cdot\frac{\lambda}{4}\), \(m=1,3,5,…\) |
(5.9) |
Таку пластинку умовно називають пластиною у чверть хвилі (пластинкою \(\lambda/4\).
Уздовж якої з координатних осей буде сплющений еліпс залежить від співвідношення амплітуд звичайного та незвичайного променів \(E_{01}/E_{02}\), що визначається кутом \(\varphi\) між площиною поляризації падаючого променя та оптичною віссю пластинки (рис. 5.5б).
Напрям поляризації залежить від типу пластинки та її товщини й змінюється на протилежний при переході у формулі (5.9) від одного значення \(m\) до наступного. Наприклад, у пластинці з додатнього кристала при \(m=1\) поляризація буде правою, а при \(m=3\) – лівою.
В окремому випадку \(\varphi=45^{\circ}\) амплітуди звичайного та незвичайного променів будуть однаковими, тому з пластинки вийде світло поляризоване по колу. Отримання такого світла є одним з основних призначень пластинки у чверть хвилі.
Слід відзначити, що пластинка \(\lambda/4\) «працює» і в зворотньому напрямі. Якщо спрямувати на неї циркулярно поляризований промінь, то він розділиться на два лінійно поляризовані у взаємно перпендикулярних напрямках промені \(o\) та \(e\), зсунуті по фазі на \(\pi{/}2\). Всередині пластинки вони отримують додаткову різницю фаз \(\pm\pi{/}2\), відтак на виході матимемо лінійно поляризоване світло, площина поляризації якого складає кут \(45^{\circ}\) з оптичною віссю пластинки.
Пластинка у півхвилі (пластинка \(\lambda{/4}\)). Це так само, як говорилося раніше, вирізана з кристала пластинка з товщиною
|
\(h=\frac{m}{n_e-n_o}\cdot\frac{\lambda}{2}\), \(m=1,3,5,…\) |
(5.10) |
Різниця фаз звичайного та незвичайного променів на виході з пластинки тепер складає \(\delta=m\pi\). Тож світло, що виходить, лишається лінійно поляризованим, але площина поляризації в загальному випадку повертається на кут \(2\varphi\) (подвоєний кут між площиною поляризації падаючого променя та оптичною віссю пластинки) і розміщується симетрично відносно оптичної осі (рис. 5.6б). Тому, спрямувавши на пластинку \(\lambda{/4}\) світло, що лінійно поляризоване під кутом \(\varphi=45^{\circ}\) до оптичної осі, можна «повернути» площину поляризації на \(90^{\circ}\), як це буває необхідно на практиці.