Печатать эту главуПечатать эту главу

ФІЗИКА ДЛЯ БАКАЛАВРІВ. ЕЛЕМЕНТИ ОПТИКИ

Лекція 5.5. ПОЛЯРИЗАЦІЯ СВІТЛА

3. ЕЛІПТИЧНА ТА КОЛОВА ПОЛЯРИЗАЦІЯ

Накладання лінійно поляризованих хвиль. Як було сказано раніше, крім лінійної існують ще два види поляризації – еліптична та колова, при яких світловий вектор \(\vec{E}\) обертається навколо променя. Покажемо, що ці види поляризації можна розглядати як результат суперпозиції плоско поляризованих хвиль.

Нехай дві когерентні плоскі хвилі з амплітудами \(E_{01}\) та \(E_{02}\) і частотою \(\omega\), які поляризовані у взаємно перпендикулярних площинах XOZ і YOZ (рис. 5.4), поширюються «до нас», тобто в додатному напрямку осі OZ. Тоді в якійсь площині перпендикулярній осі OZ хвилі створюють коливання світлового вектора, котрі задамо рівняннями:

 

\(E_x=E_{01}\cos\omega{t}\)    і    \(E_y=E_{02}\cos(\omega{t}+\delta)\),

(5.6)

де \(\delta\) – не залежно від часу різниця фаз.

«Координати» \(E_x\) та \(E_y\) визначають модуль і напрям результуючого вектора \(\vec{E}=\vec{E}_1+\vec{E}_2\) в будь-який момент часу. Тому, виключивши з рівнянь (5.6) параметр \(t\) (час), можна отримати траєкторію руху кінця вектора \(\vec{E}\). Для цього друге рівняння (5.6) перепишемо як

\(\frac{E_y}{E_{02}}=(\cos\omega{t}\cos\delta-\sin\omega{t}\sin\delta)\)    \(\Rightarrow\)    \(\frac{E_y}{E_{02}}=\left(\cos\omega{t}\cos\delta-\sqrt{1-\cos^2\omega{t}}\cdot\sin\delta\right)\)

і підставимо вираз \(\cos\omega{t}=E_{x}/E_{01}\) з першого рівняння. Тоді дістанемо:

\(\frac{E_y}{E_{02}}=\frac{E_x}{E_{01}}\cos\delta-\sin\delta\sqrt{1-\left(\frac{E_x}{E_{01}}\right)^2}\).

Після піднесення до квадрату і нескладних перетворень отримаємо:

 

\(\frac{E_x^2}{E_{01}^2}+\frac{E_y^2}{E_{02}^2}-2\frac{E_{x}E_{y}}{E_{01}E_{02}}\cos\delta=\sin^{2}\delta\).

(5.7)

Це рівняння є загальним рівнянням еліпса. Отже, при накладанні вказаних лінійно поляризованих хвиль в загальному випадку утворюється результуюча хвиля, в якій світловий вектор обертається навколо променя і змінюється так, що проекція його кінця описує еліпс, тобто виникає еліптично поляризоване світло.

Конкретні параметри поляризації залежать від амплітуд \(E_{01},{}E_{02}\) і різниці фаз \(\delta\) хвиль, що накладаються. Зокрема, залежно від знаку \(\sin\delta\) поляризація може бути правою або ліво. У цьому легко переконатися, знайшовши з (5.6) похідну по часу:

\((\mathrm{d}E_x/\mathrm{d}t)=-\omega{E}_{01}\sin\omega{t}\),   \((\mathrm{d}E_{y}/\mathrm{d}t)=-\omega{E}_{02}\sin(\omega{t}+\delta)\).

При \(t=0\) \((\mathrm{d}E_x/\mathrm{d}t)=0\) і \((\mathrm{d}E_y/\mathrm{d}t)=-\omega{E}_{02}\sin\delta\). Тож при спостереженні проти ходу променя у випадку \(0\lt\delta\lt\pi\) вектор \(\vec{E}\) обертається за годинниковою стрілкою і світло є право поляризованим. Відповідно, при \(-\pi\lt\delta\lt{0}\) поляризація ліва.

Окремі випадки. Величина різниці фаз та співвідношення амплітуд визначають орієнтацію еліпса (5.7) і його ексцентриситет («сплющеність»). При цьому є декілька важливих окремих випадків.

1)      \(\delta=\pm\pi/2\). У цьому випадку рівняння (5.7) надуває вигляду

\(\frac{E_{x}^{2}}{E_{01}^{2}}+\frac{E_y^2}{E_{02}^2}=1\),

тобто осі еліпса орієнтовані вздовж осей координат. Якщо \(E_{01}\gt{E}_{02}\), то еліпс сплющений уздовж осі OY, а при \(E_{01}\lt{E}_{02}\) – уздовж осі OX.

2)      За умови \(E_{01}=E_{02}=E_0\) рівняння (5.7) перетворюється на рівняння кола

\(E_{x}^{2}+E_{y}^{2}=E_{0}^{2}\).

Отже якщо накладаються когерентні плоско поляризовані хвилі із зсувом фаз у чверть періоду та однаковою амплітудою, то можна отримати хвилю, що поляризована по колу в той або інший бік.

3)      \(\delta=0,{}\pm\pi\). У цьому випадку з рівняння (5.7) випливає, що

\(E_{y}=\pm\frac{E_{02}}{E_{01}}E_x\),

і еліпс вироджується у відрізок прямої. Тож кінець вектора \(\vec{E}\) здійснює коливання вздовж фіксованого напрямку і першій і третій (при \(\delta=0\)) або другій та четвертій чвертях (при \(\delta=\pm\pi\). Напрям коливань визначається амплітудами \(E_{01}\) та \(E_{02}\), зокрема, при \(E_{01}=E_{02}\) він складає кут \(45^{\circ}\) з осями координат. Отже, вибираючи потрібне співвідношення \(E_{01}/E_{02}\), можна отримати бажану орієнтацію площини поляризації результуючої хвилі.