Печатать эту главуПечатать эту главу

ФІЗИКА. Вчимося розв'язувати задачі. "КОЛИВАННЯ ТА ХВИЛІ". Компенсаційний курс

Розділ І. Механічні коливання

1.3. Маятники.

 

Маятниками називають тіла, здатні здійснювати вільні коливання навколо фіксованого положення рівноваги. Найпростішими серед них є пружинний та математичний маятники.

Пружинний маятник являє собою тіло маси m, з'єднане з невагомою пружиною жорсткістю k із закріпленим іншим кінцем (рис.1.4).

За відсутності сил тертя та опору повітря (на практиці – коли ними можна нехтувати), рух маятника визначається тільки силою пружності ([І], розділ V) у деформованій пружині, котра задовольняє умову (1.10)

\(F=-kx\),

де x – величина деформації.

Отже,

пружинний маятник здійснює гармонічні коливання з циклічною частотою

 

\(\omega=\sqrt{\frac{k}{m}}\)

(1.14)

і періодом

 

\(T=2\pi\sqrt{\frac{m}{k}}\),

(1.15)

де m – маса маятника, k – жорсткість пружини.

Все сказане стосується як горизонтальних (рис.1.4а), так і вертикальних (рис.1.4б) коливань, але в останньому випадку величина x не включає статичну деформацюю пружини маятника під дією сили тяжіння. 

Математичний маятник являє собою тіло маси m на невагомому нерозтяжному підвісі довжиною l із закріпленим кінцем (рис. 1.5).

За відсутності сил тертя в підвісі та опору середовища рух маятника відбувається під дією сил тяжіння \(m\vec{g}\) і натягу підвісу \(\vec{F}_{н}\), рівнодійна яких

\(\vec{F}=m\vec{g}+\vec{F}_{н}\)

при значних відхиленнях маятника (рис.1.5а) складно залежить від кута \(\alpha\). Тому довільні коливання математичного маятника не є гармонічними. Одначе при малих амплітудах ситуація спрощується, бо при \(\alpha\ll{1}\) \(\mathrm{tg}\alpha=\sin\alpha=\alpha\). Отже, можна вважати, що малі коливання математичного маятника відбуваються вздовж горизонтальної  осі ОХ (рис.1.5б) під дією повертаючої сили

\(F_{x}=-mg\cdot\mathrm{tg}\alpha=-mg\alpha\).

З тієї ж причини можна прийняти, що в будь-який момент часу кут відхилення маятника від положення рівноваги α = (x/l). У такому разі

\(F_{x}=-kx\),

де x – зміщення маятника з положення рівноваги і

 

\(k=\frac{mg}{l}\),

(1.16)

Отже, згідно з критерієм (1.10),

малі вільні коливання математичного маятника є гармонічними.

Зіставивши вираз (1.16) з формулами (1.12) та (1.13), дісттанемо наступні формули для циклічної частоти \(\omega\) та періоду T  коливань математичного маятника:

 

\(\omega=\sqrt{\frac{g}{l}}\);

(1.17)

 

\(T=2\pi\sqrt{\frac{l}{g}}\).

(1.18)