Печатать эту главуПечатать эту главу

ФІЗИКА. Вчимося розв'язувати задачі. "ЕЛЕКТРИКА І МАГНЕТИЗМ". Компенсаційний курс

Розділ ІІІ. Магнітне поле та електромагнітна індукція

1.4. Електромагнітна індукція

Електромагнітна індукція. Електричне та магнітне поля є "двома сторонами однієї медалі" – електромагнітного поля. Тож так само, як електричний струм створює магнітне поле, магнітне поле за певних умов породжує ("індукує") електричний струм. Цей феномен називається електромагнітною індукцією і кількісно описується через магнітний потік – величину, що характеризує поле не в точці, а на заданій поверхні й має наступне означення:

магнітним потоком Ф однорідного поля з індукцією B крізь плоску поверхню площею S (рис.3.8 12.3) називається величина

Ф = BScosα,

(3.10)

де α – кут між напрямками магнітної індукції ${\vec{B}}$ і позитивної нормалі (перпендикуляра) ${\vec{n}}$ до цієї поверхні.

(Примітка. Позитивною нормаллю називається одиничний вектор ${\vec{n}}$, напрям якого узгоджено з напрямом струму в контурі правилом правого гвинта).

У випадку неоднорідного поля чи не плоскої поверхні величина Ф визначається як сума потоків через всі елементарні ділянки поверхні.

Одиниця магнітного потоку називається вебер (Вб) (означення див. п. 1.5).

кМагнітний потік є алгебраїчною величиною: при гострому куті α потік Ф > 0, а при тупому  Ф < 0.  Відповідно, при паралельному до поверхні напрямку поля (α = 90°) потік Ф = 0, а при перпендикулярному (α = 0°) потік є максимальним і рівним

Ф0 = BS.

(3.10а)

 Дослід свідчить, що

при будь-якій зміні магнітного потоку крізь поверхню, обмежену замкненим контуром, у ньому виникає ("індукується") електрорушійна сила (ЕРС).

У цьому полягає явище електромагнітної індукції (ЕМІ). Величину ЕРС індукції визначає основний закон ЕМІ (закон Фарадея):

електрорушійна сила індукції в контурі дорівнює взятій з протилежним знаком швидкості зміни магнітного потоку крізь поверхню обмежену цим контуром:

$\E$=–\(\frac{\mathrm{d}\Phi}{\mathrm{d}t}=-\Phi^{\prime}(t)\).

(3.11)

Вираз (3.11) є універсальним: він визначає ЕРС, яка індукується в кожен момент часу в усякому контурі незалежно від причини зміни потоку та вигляду залежності Ф(t). Зокрема, при рівномірній зміні потоку індукується постійна ЕРС

$\E$=–\(\frac{\Delta\Phi}{\Delta{t}}\) = $\frac{{{\Phi }_{1}}-{{\Phi }_{2}}}{\Delta t}$,

(3.11а)

де \(\Delta\Phi\) – зміна потоку за будь-який заданий проміжку часу \(\Delta{t}\). При нерівномірній зміні потоку цей вираз визначає середню ЕРС індукції  $\bar{E}$ за заданий проміжок часу.

Напрямок індукційного струму визначає правило Ленца:

індукційний струм у контурі завжди має такий напрям, при якому він власним магнітним полем перешкоджає зміні магнітного потоку, що спричинює цей струм.

Аби формально відобразити це у виразі основного закону ЕМІ, силу струму розглядають як алгебраїчну величину, що задовольняє наступне "правило знаків":

індукційний струм є додатнім, якщо циркулює за правим гвинтом відносно напряму магнітного поля, що його генерує.

За такої умови знак індукційного струму в кожному випадку збігається зі знаком ЕРС, який виходить за виразами (3.11) і (3.11а). Як це "працює",  ілюструє рис. 3.9 12.9 для двох конкретних випадків.

а) Контур рухається в постійному неоднорідному магнітному полі \(\vec{B}\) у бік його послаблення. У такому разі \(\Delta\Phi<0\), і за виразом (3.11) \(\E>0\). Тож і індукційний струм \(I_i>{0}\), тобто тече, як показано на рис. 3.9а, і своїм полем \(\vec{B}^{\prime}\) підживлює поле \(\vec{B}\) у повній відповідності до правила Ленца.

б) Нерухомий контур знаходиться у магнітному полі, що підсилюється з часом, рис. 3.9б. У такому разі \(\Delta\Phi>0\), тож \(\E<0\) і \(I_i<0\). Отже, тепер порівняно з попереднім випадком індукційний струм має зворотній напрям, і знов у відповідності із правилом Ленца, перешкоджає зміні поля \(\vec{B}\).

На практиці часто використовують контури у вигляді дротяних котушок, у витках яких ЕРС індукції ${{\E}_{i}}$ є узгодженими. Тож повна ЕРС в котушці $\E=\sum{{{\E}_{i}}}$ і визначається швидкістю зміни сумарного магнітного потоку крізь її витки. Зокрема в соленоїді (циліндричній котушці з N однакових витків)  повний потік 

\(\Phi=N\Phi_{1}\),

(3.12)

де \(\Phi_{1}\) – потік крізь один виток (інакше, через поперечний переріз котушки). Відповідно, за виразами (3.11) і (3.11а) ЕРС індукції в соленоїді дорівнює

$\E$=–\(N\frac{\mathrm{d}\Phi_{1}}{\mathrm{d}t}\)

(3.13)

в загальному випадку та

$\E$=–\(N\frac{\Delta\Phi_{1}}{\Delta{t}}\)

(3.13а)

при рівномірній зміні потоку.

Самоіндукція. Лінії індукції магнітного поля всякого контуру зі струмом І, приміром, як на рис. 3.10, перетинають будь-яку обмежену ним поверхню. Через це створюється прямо пропорційний до сили струму

власний магнітний потік, або потік самоіндукції контуру \(\Phi_{с}\)

\(\Phi_{с} = LI\).

(3.14)

Величина L називається коефіцієнтом самоіндукції, або індуктивністю контуру й вимірюється в генрі (Гн), означення див. у п. 1.5.


Індуктивність на загал залежить від магнітних властивостей середовища та геометрії контуру, зокрема, для соленоїда (циліндричної котушки) – його довжиною та діаметром і кількістю витків.  

При зміні власного потоку в контурі спостерігається самоіндукція, тобто виникає електрорушійна сила (ЕРС самоіндукції), що за основним законом ЕМІ (3.11) дорівнює:

${{\E}_{c}}=-{{\left( LI\left( t \right) \right)}^{\prime }}=-\frac{d\left( LI \right)}{dt}$.

(3.15)

У загальному випадку цей вираз є складним, позаяк при наявності в котушці магнітного осердя чи деформації дротяного контуру індуктивність може неконтрольовано змінюватися з часом. Але, коли  індуктивність не змінюється (L = const) вираз (3.15) спрощується і набуває вигляду:

${{\E}_{c}}=-L{{\left( I\left( t \right) \right)}^{\prime }}=-L\frac{dI}{dt}$.

(3.15а)

При рівномірній зміні струму величина ${{\E}_{c}}$ визначається простою формулою

${{\E}_{c}}=-L\frac{\Delta I}{\Delta t}$.

(3.15б)

У загальному випадку формула (3.15б) визначає середню ЕРС самоіндукції за час Δt.


Енергія магнітного поля. Якщо електричне коло не має помітної індуктивності, струм у ньому встановлюється відразу після включення джерела живлення. Але в контурі з великою індуктивністю в момент підключення джерела виникає зустрічна ЕРС самоіндукції, що гальмує встановлення струму. На її подолання джерело в процесі встановлення струму витрачає додаткову енергію, що йде не на нагрівання провідників, а на створення магнітного поля. Тож, позаяк енергія як така не може безслідно зникати, маємо констатувати, що магнітне поле має енергію. В теорії доводиться, що

енергія магнітного поля контуру з індуктивністю L і струмом I дорівнює     

\(W=\frac{LI^{2}}{2}\)

(3.16)

 

Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!
Збережіть зміни!